Na Wawelu zaprezentowano po konserwacji obraz „Carowie Szujscy przed królem Zygmuntem III w roku 1611”


Po gruntownej konserwacji pokazano dzisiaj na Wawelu obraz „Carowie Szujscy przed królem Zygmuntem III w roku 1611”. Obraz ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego przedstawia scenę, która rozegrała się w Sali Senatu w Zamku Królewskim w Warszawie 29 października 1611 r.

„Carowie Szujscy przed królem Zygmuntem III w roku 1611” / fot. J. Kietliński, wawel.krakow.pl

Obraz przedstawia scenę hołdu złożonego przez carów Szujskich przed królem Zygmuntem III w 1611 r. Była zakończeniem uroczystego wjazdu do miasta hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, zwycięzcy wojsk moskiewskich pod Kłuszynem w roku 1610 oraz późniejszego zdobywcy Moskwy. Hołd złożony przez jeńców stanowił uwieńczenie zwycięskich kampanii przeprowadzonych przez polskie wojska w roku 1610, a w roku następnym zakończonych zdobyciem Smoleńska.

Dzieło to jest jedną z nielicznych zachowanych pamiątek tamtych wydarzeń. Losy malowidła, powstałego pod koniec pierwszej ćwierci XVII stulecia w kręgu królewskiego malarza Tomasza Dolabelli, nie są w pełni wyjaśnione. Do zbiorów lwowskiego muzeum obraz trafił po drugiej wojnie światowej z zamku w Podhorcach. Całkowicie przemalowany w roku 1872 przez Jana Kantego Lorentowicza i znacznie poobcinany, przetrwał w bardzo złym stanie.

W lutym r. 2011 zespół konserwatorów Zamku Królewskiego na Wawelu w składzie: Beata Nowak, Angelika Bogdanowicz-Prus, Justyna Wyszkowska-Baścik, Małgorzata Stachurska-Barańska, Oliwia Buchwald-Zięcina, Joanna Bella, Ewa Wiłkojć, opracował projekt badawczo-konserwatorski, dokumentację fotograficzną wykonał Jan Kietliński.

Senatorowie duchowni. Fragment obrazu przed konserwacją / fot. J. Kietliński, wawel.krakow.pl

Obraz jest eksponowany w Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich, w sali Pod Orłem.

Pokazowi towarzyszą wykłady:

godz. 17.00, wstęp wolny, sale edukacyjne.

  • 8 października 2013 r. Obraz „Carowie Szujscy przed królem Zygmuntem III w roku 1611” w świetle badań i konserwacji, mgr Beata Nowak (Zamek Królewski na Wawelu)
  • 15 października 2013 r. Tryumf hetmana Stanisława Żółkiewskiego i hołd carów Szujskich (1611) w kronikarstwie i literaturze, prof. Dariusz Chemperek (UMCS Lublin)
  • 22 października 2013 r. Zygmunt III i Stanisław Żółkiewski wobec kandydatury królewicza Władysława na tron carski, prof. dr hab. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski)

Źródło: wawel.krakow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Lukasz pisze:

    Obraz nie powinien nosić czasem nazwy „Hołd carski”??

    • Wojtek Duch pisze:

      Bazujemy na nazwie używanej przez Zamek Królewski na Wawelu.

    • Anonim pisze:

      nie. Hołd carski o ile taki tytuł istnieje zwany hołdem ruskim namalowany przez Jana Matejkę znajduje sie w głebokich piwnicach MN w Warszawie aby przypadkiem nie drażnić niedzwiedzia ze wschodu

Zostaw własny komentarz