Zamek w Rabsztynie w rekonstrukcji 3D


Kamil Karoń przygotował i udostępnił na YouTube rekonstrukcję Zamku w Rabsztynie. Zniszczona warownia jest obecnie odbudowywana.

Zamek w Rabsztynie akwarela Zygmunta Vogla

Autor rekonstrukcji zastrzega, że nie zachowały się żadne materiały wizualne o wyglądzie zamku w okresie swojej świetności. Dlatego wizualizację należy traktować jako osobistą wizję autora.

Zamek mieści się we wsi Rabsztyn położonej kilka kilometrów od Olkusza na trasie do Wolbromia. Początki twierdzy są mało znane, podobnie jak jego oblicze na przestrzeni wieków. Pewne jest, że jednym z właścicieli twierdzy był wojewoda krakowski Spytko II. Po nim warownia należała do Tęczyńskich i Bonerów W 1657 r. zamek został spalony przez Szwedów.

Od kilku lat trwa rekonstrukcja zamku, która jest prowadzona przez Miasto i Gminę w Olkuszu. Wygląd odbudowanej twierdzy ma nawiązywać do jej z osiemnastowiecznej akwareli Zygmunta Vogla.

Rekonstrukcja:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz