17 mln zł na digitalizację. MKiDN czeka na wnioski


Do 30 kwietnia 2013 r. państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz Archiwa Państwowe mogą składać projekty konkursowe do kolejnej edycji uchwalonego przez Radę Ministrów Programu Wieloletniego KULTURA+, priorytet „Digitalizacja”. Jego tegoroczny budżet wynosi 17 mln złotych.

Głównym celem priorytetu jest digitalizacja zasobów kultury poprzez zakup sprzętu, sam proces digitalizacji oraz cyfrowe upowszechnianie zdigitalizowanych zbiorów audiowizualnych, bibliotecznych, muzealnych, zabytków oraz archiwalnych. Założeniem jest poszerzenie i ułatwienie dostępu mieszkańcom Polski, zwłaszcza wsi i małych miast, do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem Internetu. Priorytet jest częścią Programu Wieloletniego Kultura+, którego podstawowym założeniem jest poprawa dostępu do kultury oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze społeczności lokalnych.

W tegorocznym konkursie katalog kosztów kwalifikowanych rozszerzono o możliwość finansowania prac remontowych w przypadku projektów inwestycyjnych oraz wnioskowania o środki na weryfikację efektów projektu i kontrolę jakościową. Dodatkowo zaktualizowane zostały Katalogi Praktyk i Standardów Digitalizacji dla poszczególnych grup zasobów.
Do tej pory, w poprzednich edycjach konkursu, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego blisko 80 projektów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 38 mln zł. Stworzono dzięki temu ponad 30 nowych pracowni digitalizacyjnych oraz zdigitalizowano ponad 2 miliony obiektów.

Szczegółowe zasady aplikowania do Priorytetu oraz wszystkie niezbędne formularze dostępne są w portalu operatora, czyli Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w zakładce „Digitalizacja”: www.nina.gov.pl/digitalizacja
Narodowy Instytut Audiowizualny jest jednym z 5 Centrów Kompetencji, prowadzących zadania digitalizacyjne (materiały audiowizualne). Pozostałe to: Biblioteka Narodowa (materiały biblioteczne), Narodowy Instytut Dziedzictwa (zabytki i muzealia), Narodowy Instytut Audiowizualny (materiały audiowizualne) i Narodowe Archiwum Cyfrowe (materiały archiwalne) oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ( zbiory muzealne). Instytucje te wdrażają zmiany technologiczne dotyczące digitalizacji i przechowywania danych cyfrowych, koordynują ich gromadzenie i przechowywanie, edukują kadry instytucji kultury prowadzących digitalizację oraz udostępniają i promują zasoby cyfrowe.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Jakub pisze:

    Popieram takie inicjatywy!

  2. Gorol pisze:

    Małe gminy mają co digitalizować?

    • Beata pisze:

      „Założeniem jest poszerzenie i ułatwienie dostępu mieszkańcom Polski, zwłaszcza wsi i małych miast, do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem Internetu” - czyli małe gminy dzięki temu projektowi mają mieć zwiększony DOSTĘP do zdigitalizowanych i udostępnionych na stronach www obiektów.
      A swoją drogą to i w małych, regionalnych czy np. parafialnych muzeach znajdują się niekiedy bardzo interesujące muzealia, które warto pokazać światu - bo właśnie nikt nie sądzi, że warto tam zaglądać. Pozdrawiam

Zostaw własny komentarz