Trwa budowa i zbiórka funduszy na Centrum Informacyjne na Monte Cassino [zdjęcia]


Po wielu latach starań rozpoczęła się budowa Centrum Informacyjnego na Monte Cassino. Jednocześnie trwa zbiórka funduszy na budowę Centrum. Projekt budowy Centrum realizowany jest przez Związek Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP.

Centrum Informacyjne na Monte Cassino ma upamiętniać wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch oraz służyć promocji wiedzy o Polsce. Będzie również odgrywać istotną rolę edukacyjną wobec samych Polaków, jako że wizyta na Monte Cassino jest niemal obowiązkowym punktem wizyty naszych rodaków we Włoszech.

Autorem projektu centrum jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza II Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Budynek będzie miał kształt rotundy wykonanej z lokalnego kamienia. W jego wnętrzu znajdzie się wystawa obrazująca dzieje II Korpusu. Obecnie trwa konkurs na projekt ekspozycji.

Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ponad 250 tys. euro. Do tej pory udało się już zgromadzić ponad połowę tej sumy. Dlatego Związek Polaków we Włoszech nadal prowadzi zbiórkę funduszy na budowę Centrum oraz sfinansowanie stałej wystawy. Lista darczyńców, którzy wpłacą na budowę Centrum kwotę w wysokości powyżej 1000 euro znajdzie się na specjalnej tablicy umieszczonej przy wejściu.

W latach 2004–2009 mimo trudności i opóźnień dokonano renowacji płaskorzeźb zdobiących cmentarz, odrestaurowano płyty nagrobne oraz zadbano o otoczenie cmentarza.

Poniżej podajemy dane konta, na które można dokonywać wpłat:

Nazwa konta: Associazione Generale dei Polacchi in Italia Via Piemonte 117; 00187 Roma
Nazwa Banku: UniCredit Banca di Roma; Roma 70, Via del Corso 307, 00186 Roma (Italy)
Numer konta: 000400852580
IBAN: IT 16 N 02008 05181 000400852580
SWIFT: UNCRITM1B44

Zdjęcia z budowy (stan na 19 lutego):

Centrum Informacyjne przy Cmentarzu polskim na Monte Cassino - budowa / fot. rzym.msz.gov.pl

Centrum Informacyjne przy Cmentarzu polskim na Monte Cassino - budowa / fot. rzym.msz.gov.pl

Centrum Informacyjne przy Cmentarzu polskim na Monte Cassino - budowa / fot. rzym.msz.gov.pl

Źródło: rzym.msz.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Nareszcie! Po tylu latach marazmu coś konkretnego tam robią.

Zostaw własny komentarz