Twierdza Modlin Cytadela na sprzedaż


Agencja Mienia Wojskowego 24 kwietnia 2013 r. organizuje kolejny przetarg na sprzedaż nieruchomości, na której położona jest Twierdza Modlin. Cena wywoławcza wynosi 56 mln zł. Z powodu wpisu nieruchomości do rejestru zabytków do wylicytowanej kwoty przysługuje 50% bonifikaty.

Twierdza Modlin. Zakreślony obszar przeznaczony do przetargu / fot. amw.com.pl

Nieruchomości położone są na terenie dawnego zespołu fortyfikacyjnego Twierdza Modlin – obecnie dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Twierdza Modlin znajduje się około 40 km w kierunku północno–zachodnim od Warszawy w tzw. Kotlinie Warszawskiej w rejonie spływu Narwi i Wisły. W pobliżu przebiega droga krajowa nr 7 Warszawa – Gdańsk. W odległości ok. 5 km zlokalizowane jest lotnisko cywilne w Modlinie, które obsługuje przewoźników tzw. tanich linii lotniczych.

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Składa się z cytadeli oraz umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów. Twierdza Modlin stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskich, rosyjskich i polskich.

Historia budowy Twierdzy sięga czasów napoleońskich, gruntowna jej przebudowa i rozbudowa nastąpiła w okresie carskim. Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży usytuowane są w centralnej części Twierdzy i stanowią jeden zwarty kompleks. Na ich obszarze znajduje się najstarsza część Twierdzy, z bramą i zachowanym przebiegiem wałów napoleońskich, unikalny budynek koszar obronnych o długości 2250 m i narysie nieregularnego sześcioboku oraz inne budowle fortyfikacyjne i pomocnicze. Mimo zniszczenia części budowli murowanych i miejscowych zniekształceń form ziemnych, całość założenia jest dość dobrze zachowana, z czytelnym układem przestrzennym. Jest to jeden z najcenniejszych fragmentów Twierdzy, o kluczowym znaczeniu dla zagospodarowania i rozwoju całej dzielnicy.

Wykaz obiektów historycznych w Twierdzy:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Even pisze:

  Nikt raczej tego nie kupi, po pierwsze zabytki po drugie jednak daleko od Warszawy.

 2. jozef pisze:

  lezka w oku sie kreci

 3. Bilbo pisze:

  Tam państwo powinno zainwestować, a nie sprzedawać. Przecież to fenomenalny obiekt historyczny.

 4. Anonim pisze:

  Mija 9 lat od sprzedarz, Twierdza Modlin sie sypie, otoczenie wokol pozostawia wiele do zyczenia (obejscie do okola to wyzwanie niemalze taternicze) - brak oznaczen dla turystow. To co chciaby zrobic z twierdza prywatny deweloper, z punku widzenia architektury jest fascynujace, ale...no wlasnie tych ale bedzie duzo. Przede wszystkim dla ewentualnych zwiedzajacych nie zostanie wiele do zobaczenia. Wiekszosc bedzie niedostepna i nie chodzi tu tylko o wnetrze koszar, ale wszystko co znaduje sie na skarpie wislanej. Nie ma pomyslu na ten obiekt, tak samo jak nie bylo nan pomyslu w PRL.

 5. Hanka pisze:

  Twierdza w 2023 r. nadal się sypie... I dlaczego przewodnik uporczywie twierdzi, że twierdzę sprzedano w 2016, a nie w 2013 r.?! Czy naprawdę w 2013 r. Polska aż tak potrzebowała 17 mln zł i nie stać jej było na utrzymanie tego typu zabytku (unikatowego w Europie), że sprzedano jak inne polskie dobra - nasze srebra rodowe?
  Nie sądzę, żeby polskie wojsko, opuszczając te budynki twierdzy Modlin specjalnie dewastowało je, jak to było w przypadku wojsk radzieckich opuszczających naszą ojczyznę. Smutna ta historia współczesna.

Zostaw własny komentarz