„Detektywi historii”. Rozpoczął się XXI OZHS w Lublinie


Od oficjalnej inauguracji w Instytucie Historii UMCS rozpoczął się XXI Ogólnopolski Zjazd Studentów Historyków. Kilkuset uczestników przez pięć dni będzie dyskutować w sekcjach tematycznych oraz poznawać Lubelszczyznę.

„Jako człowiekowi tej samej pasji i wykształcenia, wiem ile radości może sprawić studiowanie historii.” - napisał Prezydent RP w liście adresowanym do uczestników XXI OZHS-u.  Prezydent przypomniał także, że poznanie naszych dziejów pomaga lepiej zrozumieć współczesność, a uczestnicy Zjazdu są „detektywami historii”.

Rektor UMCS dr hab. Stanisław Michałowski, który również jest historykiem cieszył się z licznego z przyjazdu studentów na XXI OZHS w Lublinie. Jego zdaniem „historia jest nauczycielką życia”, a program Zjazdu będzie wykładnią tej dewizy. Zachęcał studentów, by swój czas wykorzystali także na zwiedzanie Lublina.

Dr hab. Robert Litwiński Dziekan Wydziału Humanistycznego powiedział uczestnikom, że jako student brał udział w jednym z pierwszych OZHS-ów, który odbył się w Krakowie. Wtedy też rodziła się koncepcja tego Zjazdu, a jego tradycja trwa nadal - „Nawet nie myślałem wtedy, że po tylu latach przyjdzie mi czynić zaszczyt otwierania Zjazdu w Lublinie” - dodał Litwiński.

„Okularnicy wszystkich uniwersytetów łączcie się” - to motto, jakie przedstawił dyrektor Instytut Historii UMCS dr hab. Dariusz Słapek. Nawiązywał w ten sposób do jednej z piosenek Agnieszki Osieckiej, w której okularnicy byli po prostu tymi, którzy czytają książki - „Takimi ludźmi są z pewnością nasi goście” - podsumował Słapek.

Dr Marek Sioma i Paweł Wrona z Komitetu Organizacyjnego mówili o historii przygotowań do Zjazdu i dziękowali wszystkim, którzy pomogli przy jego organizacji. Głos zabrał także przedstawiciel IPN, który zachęcał do współpracy z Instytutem, a Miejski Konserwator Zabytków z Lublina opowiedział o swojej pracy i dziedzictwie Lublina.

Po oficjalnych powitaniach nastąpiła najdłuższa część - przedstawiły się miast z Lubelszczyzny, które swoim patronatem wsparły Zjazd. Przedstawiciele m.in. Kazimierza Dolnego, Puław, czy Nałęczowa opowiadali o swoich miejscowościach i zapraszali do ich odwiedzenia. Chwalili się swoją historią, tradycją i kulturą.

Drugi i trzeci dzień Zjazdu upłynie na obradach w wielu panelach dyskusyjnych. Uczestnicy pod okiem moderatorów-pracowników naukowych będą dyskutowali w takich sekcjach jak Homo Politicus IHomo Militans, Media a Historia. Ostatnie dwa dni przeznaczone są na wycieczki po regionie, a jedna z grup uda się nawet do Lwowa. Programowi towarzyszą liczne imprezy dodatkowe.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz