XXII OZHS w Gdańsku. Powrót do korzeni


Sejmik studentów i doktorantów, obradujący podczas XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów w Lublinie, wybrał  organizatora XXII OZHS. W przyszłym roku młodzi adepci historii spotkają się na Uniwersytecie Gdańskim.

Przedstawiciele gdańskich studentów / fot. Filip Gończyński - Jusis

Wszystko wskazywało na to, iż losy tej prestiżowej konferencji historycznej stoją pod wielkim znakiem zapytania. Niestety żaden ośrodek akademicki nie zgłosił swojej kandydatury przed rozpoczęciem tegorocznych obrad, a początek sejmiku również nie przyniósł rozwiązania problemu. Dopiero po kilkunastominutowej przerwie oraz gorących dyskusjach w kuluarach swoją kandydaturę zgłosili przedstawiciele UG.

Organizatorzy zapowiedzieli chęć powrotu do pierwotnej formy zjazdu, rezygnując z organizacji licznych imprez towarzyszących. Uprzedzili również, iż ze względu na niewystarczającą bazę noclegową liczba prelegentów przyszłorocznego zjazdu zostanie ograniczona do 150-200 osób. Przedstawiciele UG liczą na ewentualne sugestie, a w najbliższym czasie zaprezentują szczegółowy zarys planu organizacji XXII OZHS. Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, które umieszczane będą na stronie internetowej Naukowego Koła Historyków Uniwersytetu Gdańskiego oraz na ich fanpage’u na portalu Facebook.

Należy się jednak pochylić się nad problemem zaangażowania ośrodków akademickich w ideę organizacji tego typu konferencji, jaką jest Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Brak wytypowania kolejnego organizatora tej prestiżowej konferencji historycznej przed rozpoczęciem obrad sejmiku nie jest jednak niczym szczególnym. Istotniejszym problemem są spore nakłady finansowe, na jakie nie każdy ośrodek może sobie aktualnie pozwolić. W dzisiejszym sejmiku udział wzięli przedstawiciele zaledwie siedmiu ośrodków akademickich, przy czym w obradach powinni uczestniczyć reprezentanci dwudziestu trzech uniwersytetów. Tak niska frekwencja może wskazywać na małe zaangażowanie środowiska studenckiego w los przyszłych edycji OZHS.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom XXI OZHS, którzy włożyli ogrom pracy w trwające kilka miesięcy przygotowania do lubelskiego Zjazdu. Gratulujemy również Uniwersytetowi Gdańskiemu oraz trzymamy kciuki za powodzenie organizacji przyszłorocznego OZHS.

Do zobaczenia w przyszłym roku w Gdańsku!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ania pisze:

    Ano teraz są trzy problemy: raz że nie mają już wydziały kasy a sponsorów dla historyków nie ma; dwa że przecież teraz wstyd żeby kwaterować w akademikach, bo wszystkim się marzy Novotel i trzy noclegi za niecałą stówę; trzy że jest taki niepisany wymóg że trzeba przyjmować coraz więcej ludzi, a to nie jest łatwe ogarnąć. Ja tam się nie dziwię że nikt już nie chciał brać tego na siebie.

Zostaw własny komentarz