Otwarcie Sali Chorągwianej. Od Grunwaldu do „Solidarności”


Prezydent Bronisław Komorowski otworzył dziś zaaranżowaną na nowo Salę Chorągwianą, gdzie prezentowane są historyczne chorągwie polskie od bitwy pod Grunwaldem do „Solidarności” oraz kopia Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego.

Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów z okresu panowania Zygmunta Augusta

Wydarzenie było zwieńczeniem kilkuletniego projektu, zainicjowanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, którego celem była rekonstrukcja najznamienitszych chorągwi polskich.

„Postanowiłem tutaj w Pałacu Prezydenckim zastąpić wcześniej istniejącą ekspozycję przekazem symbolicznym nawiązującym do wielkich tradycji państwa i narodu, które zarówno opowiadają o chwilach wielkości, ale tez upadku opowiadają o walce, o tym co nam się udało, co się nie udało w historii” – powiedział Prezydent.

Eksponaty w Sali Chorągwianej przypomną o najważniejszych wydarzeniach i okresach w historii Polski. Oprócz Chorągwi Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów króla Zygmunta Augusta, ufundowanej przez Fundację PZU, będzie można podziwiać m.in. chorągwie, które towarzyszyły Polakom podczas słynnych bitew. W Sali znajdą się Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z Bitwy pod Grunwaldem oraz Chorągiew Wojskowa z herbem Jana III Sobieskiego z Bitwy pod Wiedniem. Ponadto zwiedzający będą mogli zobaczyć Chorągiew Manifestacyjną z okresu Powstania Listopadowego oraz Chorągiew Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Nie zabraknie również odwołania do bardziej współczesnych wydarzeń - w Sali Chorągiewnej będzie wystawiona Flaga „Solidarności”.

Film o powstawaniu replik historycznych chorągwi

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz