Historia z lewej strony. SLD zaprezentowało swój niezbędnik historyczny


Z inicjatywy Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej ukazał się Niezbędnik Historyczny Lewicy. Autorzy publikacji przedstawiają lewicowy punkt widzenia na historię Polski w XX w.

Główny inicjatorem Niezbędnika był Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, który pełni rolę think-tanka SLD. Zdaniem Machalicy lewica nie ma za co przepraszać i ma wiele ciekawych kart do pokazania - „My nie zgadzamy się z tezą Donalda Tuska, że II Wojna Światowa skończyła się w 1989 roku stąd rozpoczęliśmy swoją pracę już we wrześniu 2011 roku. Nie jest to skrypt dla maturzystów, nie jest to zarys podręcznika historii. To próba naszej interpretacji historii. Postanowiliśmy dodać biel tam gdzie dominowała czerń i szarość. Tam gdzie było wybielanie postanowiliśmy dodać nieco ciemnych kolorów” - powiedział.

Publikacja jest podzielona na cztery części: II RP, II wojna światowa, PRL i III RP.  W części poświęconej Polsce międzywojennej przypominają m.in. o zamachu majowym i śmierci podczas niego 379 osób oraz niesłusznym aresztowaniu przez rządzącą sanację liderów opozycji. Akcentują, że w 1935 r. Polska ostatecznie stała się państwem niedemokratycznym. W rozdziale o PRL nie znalazło się miejsce na informację o strajkach robotniczych i ich krwawym stłumieniu. Z kolei stan wojenny jest usprawiedliwiany groźbą interwencji radzieckiej.

Autorzy opracowania skupiają się przede wszystkim na lewicowych sukcesach politycznych i gospodarczych. Za takie uważają m.in. nadanie w listopadzie 1918 r. praw wyborczych dla kobiet, likwidację analfabetyzmu w PRL oraz wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej. Jednocześnie w Niezbędniku krytykowana jest prawa strona sceny politycznej, zwłaszcza w kontekście III RP. Mówi się o klęsce planu Balcerowicza i reform rządu Jerzego Buzka.

Na końcu dodano polecaną literaturę, w której uwzględniono zaledwie dziewięć publikacji. Wśród nich znalazły się książki autorstwa Leszka Millera i Danuty Waniek.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Gorol pisze:

    Jeśli chodzi o II RP, to nie jest głupie. W Polsce funkcjonuje piłsudczykowska wizja tego okresu.

  2. WP pisze:

    niesamowite po prostu, że ktoś może takie gadzinówki wydawać...

Zostaw własny komentarz