W Sejmie RP otwarto wystawę „Za Naszą i Waszą wolność”


Podczas trwającego posiedzenia Sejmu, w jego hallu głównym została uroczyście otwarta wystawa „Za Naszą i Waszą wolność. Polsko – Włoskie braterstwo broni na przestrzeni dziejów”. Obecny był ambasador Włoch w Polsce Riccardo Guariglia oraz prezydium Polsko – Włoskiej Grupy Parlamentarnej.

Od lewej: Lidia Gądek, Ewa Kopacz, Riccardo Guariglia

„Na zawsze Włochy i Polska są siostrami. Siostrami w cierpieniach, w jedności celu i w walce. Również dziś w wielu współczesnych dziedzinach życia możemy potwierdzać mocne więzi przyjaźni i braterstwa łączące Polskę i Włochy.” – powiedziała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Autorem wystawy jest Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Włoskiej im. Płk. Francesco Nullo w Olkuszu Wiktor Burakowski. Wystawa odwołuje się do wspólnoty idei wolnościowych i braterstwa broni, która od wieków łączy Polskę i Włochy i która zjednoczyła obydwa narody w walce narodowowyzwoleńczej.

Uroczystość była częścią obchodów 150. rocznicy śmierci Francesco Nullo, który stojąc na czele Legii Włosko – Francuskiej, zginął podczas powstania styczniowego na polu bitwy pod Krzykawką. Jego grób znajduje się w Olkuszu. Dlatego na zaproszenie poseł Lidii Gądek w otwarciu wystawy uczestniczyła grupa gimnazjalistów z tego miasta.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz