Monte Cassino 1944. Festyn historyczny w Lublinie


Fundacja Niepodległości zaprasza na Festyn Historyczny z okazji rocznicy Bitwy o Monte Cassino, który organizuje w niedzielę 12 maja 2013 r. na Placu po Farze na lubelskim Starym Mieście.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Społecznym Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żołnierzy Alianckich II Wojny Światowej Fundacja przygotowała pokaz umundurowania i uzbrojenia żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Uczestnicy festynu będą mogli zobaczyć też pojazdy wojskowe, jakie były używane w czasie walk o Monte Cassino. W trakcie festynu zaprezentowane zostaną także archiwalne materiały o bitwie i powojennych represjach jakich doświadczyli żołnierze gen. Władysława Andersa po powrocie do kraju.

Program:

11:00 - rozpoczęcie festynu

14:30 - występ orkiestry wojskowej Garnizonu Lubin

15:30 - wspólnie odśpiewamy słynną pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”

17:30 - pokaz filmu „Piwko dla niedźwiedzia!” (reż. Maria Dłużewska) - o losach misia Wojtka, służącego wraz z polskimi żołnierzami w 2 Korpusie.

Zwiastun filmowy:

Zapraszamy na spotkanie z żywą historią!

Patronatem Honorowym objął nasz festyn Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Świetny projekt, więcej takich! Oby pogoda dopisała 🙂

Zostaw własny komentarz