Nagrodzone w Cannes „We mgle” Siergieja Łoźnicy od piątku w kinach


1942 rok. Wschodnia granica ZSRR pod niemiecką okupacją. Niesłusznie oskarżony o kolaborację Sushenya musi podjąć ważną pod względem moralnym decyzję. Nagrodzone w Cannes „We mgle” Siergieja Łoźnicy od piątku w polskich kinach.

Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei - Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie dwaj partyzanci - Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem.

W głębi pierwotnej puszczy kategorie „przyjaciel” i „wróg” nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Suszenja musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje.

„We mgle” to drugi film fabularny znanego rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy („Szczęście ty moje”), nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasyla Bykowa. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Oleg Mutu („4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”, „Śmierć pana Lazarescu”), a kostiumy zaprojektowała uznana polska kostiumograf Dorota Roqueplo („Młyn i krzyż”, „Sala samobójców”, „Mój Nikifor”). Film otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

Nagroda FIPRESCI na MFF w Cannes 2012

Od piątku w kinach.

Reżyseria: Sergei Loznitsa
Scenariusz: Sergei Loznitsa
Zdjęcia: Oleg Mutu
Muzyka: -
Czas: -
Premiera: 24 maja 2013 (Polska), 25 maja 2012 (świat)

Zwiastun:

W dniach 21-23 maja zapraszamy na pokazy przedpremierowe w calej Polsce:

wtorek 21 maja:
- godz. 21.00 Iluzjon Filmoteki Narodowej Warszawa

środa 22 maja:
- godz. 21.00 Kinoteka Warszawa
- godz. 19.00 kina sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Rzeszów, Wrocław Arkady, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Zabrze
- godz. 17.00 Dom Mendelsohna w Olsztynie (pokaz w ramach Dni Obwodu Kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach)

czwartek 23 maja:
- 20.45 Iluzjon Filmoteki Narodowej Warszawa

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz