Młode, zdolne i piękne „Panny Wyklęte” w Teatrze Syrena


11 maja o godzinie 19 w stołecznym teatrze Syrena od dubowych dźwięków doskonale znanej wszystkim Polakom Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina, rozpoczęło się szczególne i wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto w tym czasie znalazł się w teatrze przy ulicy Litewskiej 3.

U boku Darka Malejonka i jego zespołu Maleo Reggae Rockers na premierze muzycznego projektu Panny Wyklęte wystąpiły: Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa, Ania Brachaczek, Kasia Malejonek, Ifi Ude, Marcelina, Lilu, Gonix, Mona, Paręsłów (Dora i Fala). Nie był to jednak koncert, o którym nie łatwo jest zapomnieć. Przejmująca muzyka zespołu i niezwykłe zaangażowanie wokalistek w swoje występy stworzyły atmosferę udzielającą się wszystkim widzom zgromadzonym na Sali. Natomiast najbardziej doniosłym i przejmującym momentem występu było odśpiewanie pieśni „Rota„ przez raperkę Lilu. Za patronkę całego przedsięwzięcia obrano ofiarę komunistycznego aparatu represji Danutę Siedziakównę ps. „Inka„. Projekt utrzymany jest w konwencji stylu reggae z domieszką rocka, jazzu, hip-hopu i funku i stanowi niejako kontynuację wydanej w roku poprzednim płyty ”Morowe Panny” poświęconej kobietom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim.

Koncert to jedno z przedsięwzięć w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych organizowanym przez Fundację Niepodległości wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Karta i Muzeum Powstania Warszawskiego. Powodem, dla którego okres pomiędzy 1 marca a 21 października ogłoszono Rokiem Żołnierzy Wyklętych, jest pięćdziesiąta rocznica zastrzelenia ostatniego partyzanta Rzeczpospolitej Józefa Franczaka ps. „Lalek„. Obok trasy promującej album ”Panny Wyklęte”, Fundacja Niepodległości przygotowała biogramy lokalnych bohaterów podziemia niepodległościowego wyeksponowane w środkach komunikacji miejskiej, miejscach masowych imprez, urzędach, szkołach, bibliotekach i na uczelniach wyższych.

Do młodzieży skierowano grę karcianą „Bohaterowie wyklęci„, w ramach której gracze „wcielą się w dowódców polskiego podziemia niepodległościowego i będą walczyć przeciw narzuconej władzy”.

Pojawiła się również książka pod redakcją Marty Markowskiej „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963„. W przedmowie Zbigniew Gluza, prezes KARTY podkreśla, że ”znacząca część niepublikowanych dotąd materiałów pochodzi z rozległej kwerendy podjętej przez IPN, partnera obchodów. Z wszelkich dostępnych tekstów źródłowych stworzony został spójny, chronologiczny obraz dwudziestoletniej walki ( 1944-63)”. Autorem posłowia publikacji jest jeden z najlepszych znawców tematyki, pracownik Lubelskiego IPN dr Sławomir Poleszak1.

Halina Mlynkova - „Za wolność” z płyty „Morowe Panny”

Patronat medialny nad albumem oraz trasą koncertową „Panny Wyklęte” sprawuje portal historia.org.pl.

  1. W kwietniu został przeprowadzony wywiad z dr. Poleszakiem na temat polskiego podziemia niepodległościowego - https://historia.org.pl/2013/04/05/wywiad-z-dr-slawomirem-poleszakiem-na-temat-polskiego-podziemia-niepodleglosciowego/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz