Nagrodzeni Kustosze Pamięci Narodowej 2013 |
Tomasz Merta (pośmiertnie), Tadeusz Kukiz, Zdzisław Rachtan, Biblioteka Polska w Paryżu i Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostali uhonorowani w tegorocznej edycji nagród „Kustosz Pamięci Narodowej”, której organizatorem jest IPN.
Uroczystość odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. „Pamięć jest wspólną troską i nikt nie jest zwolniony z obowiązku dbania o nią” –witając gości powiedział prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 r. przez Prezesa IPN prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.
W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali:
Tomasz Merta był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków, współtworzył Muzeum Historii Polski. Zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Nagrodę w jego imieniu odebrała żona Magdalena Merta. Powiedziała, że dla niego najważniejsza była pamięć była najważniejszym czynnikiem kształtującym narodową tożsamość. Wyraziła nadzieje, że w przyszłości nie zabraknie Kustoszy Pamięci Narodowej.
Tadeusz Kukiz opracował dzieje Madonn Kresowych, których szukał w kościołach całej Polski. Odnalezione opisał w kilkutomowej serii monografii.
Zdzisław Rechtan ps. „Halny” był żołnierzem u cichociemnego majora Jana Piwnika ps. „Ponury”. Dzięki jego inicjatywie ufundowano kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie – pierwszego w Polsce pomnika poświęconego Armii Krajowej. Tam w okresie wojny stacjonowali żołnierze AK.
Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1838 r. m.in. przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Sienkiewicza. Posiada zbiory 220 tys. egzemplarzy książek, 7 tys. rycin i 5 tys. map. Jest miejscem spotkań kulturalnych i naukowych.
Stowarzyszeniu Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu gromadzi świadectwa świadków ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w latach 1939–1946.
W 2012 r. laureatami nagrody zostali: Julien Bryan (pośmiertnie), Urszula Łukomska, Zygmunt Goławski, Dieter Schenk i Stowarzyszenie „Memoriał”.
Źródło: ipn.gov.pl, muzhp.pl
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.