Tajemniczo zaginiony ORP „Orzeł” odnaleziony?


Marynarka Wojenna RP podała, że zlokalizowała na dnie Morza Północnego wrak okrętu podwodnego, który może okazać się zaginionym w 1940 ORP „Orzeł„. Teraz na miejsce zostaną wysłane okręt ratowniczy ORP ”Lech”, nurkowie głębokowodni oraz specjaliści służby hydrograficznej Marynarki Wojennej.

ORP „Orzeł”

Zaginięcie okrętu jest owiane tajemnicą. Nie jest znana ani przyczyna zatonięcia, ani miejsce spoczywania wraku. Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego trwają od wielu lat. Każdorazowo, gdy przez Morze Północne przechodziły okręty Marynarki Wojennej prowadziły one poszukiwania ORP „Orzeł„ wykluczając kolejne akweny, na których mógłby spoczywać okręt. Marynarka Wojenna współpracowała w tym zakresie z flotami Wielkiej Brytanii i Holandii. Na przełomie kwietnia i maja tego roku niszczyciel min ORP „Czajka„, wracając z misji przeciwminowej NATO zlokalizował wrak okrętu podwodnego, który odpowiada opisowi ORP „Orła”. Teraz na miejsce zostaną wysłane okręt ratowniczy ORP ”Lech”, nurkowie głębokowodni oraz specjaliści służby hydrograficznej Marynarki Wojennej

ORP „Orzeł” został wybudowany w holenderskiej stoczni De Schelde ze środków pochodzących ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej. W momencie wybuchu II wojny światowej okręt rozpoczął walkę na terenie Bałtyku, 15 września dotarł do portu w Tallinie, gdzie został internowany. Z wyposażenia „Orła„ usunięto mapy nawigacyjne i zaczęto jego rozbrajanie. Polska załoga postanowiła uciec. W nocy z 17 na 18 września okręt wypłynął z Tallina i mimo braku map rozpoczął rejs w stronę Wielkiej Brytanii. Po brawurowej i szczęśliwej przeprawie przez Sund i inne duńskie cieśniny okręt dotarł do brytyjskiego portu Rosyth. Następnie walczył u boku aliantów. Zatopił niemiecki transportowiec ”Rio de Janeiro” przewożący niemieckich żołnierzy do inwazji na Norwegię. W ostatni swój patrol okręt wyszedł 23 maja 1940 r. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Jeśli to jest rzeczywiście wrak naszego „Orła” i istniałaby możliwość jego wydobycia i pochowania marynarzy w kraju to byłoby to piękne zakończenie jego legendy.

  2. Adam pisze:

    Absolutnie nie powinno się go ruszać. A wrakowi należy nadać status podwodnej mogiły.

Zostaw własny komentarz