Niebiańskie wzloty i... twarde lądowania. Bracia Wright czy Gustaw Whitehead?


Serwis History.com donosi, że tytuł „pierwszych ludzi w powietrzu„ – dotychczasowo dzierżony przez braci Wilbura and Orville’a Wright – został wczoraj w stanie Connecticut przekazany Gustawowi Whitehead’owi. Ten niemieckiego pochodzenia obywatel Connecticut miał skonstruować maszynę No. 21 o imieniu ”The Condor” już w roku 1901, zaś pierwszy udany lot odbyć 14 sierpnia tego roku.

Gustave Whitehead

Lot ów, o długości 150 stóp i wysokości 1,5 mili, nie jest jedynym konkurującym o miano „pierwszego lotu powietrznego”. Nie jest to także lot dotychczas historykom nieznany. I choć wielu usiłowało określić innych lotników jako pierwszych w powietrzu, to przez Whiteheada dokonanie braci Wright spada na drugą pozycję w tej kategorii. W stanie Connecticut 5 czerwca 2013 roku zastosowano już kroki prawne (ustawa numer 6671) do ustabilizowania reputacji Whiteheada jako pierwszego awiatora, który odniósł pełny sukces. Od dziś w stanie tym dzieci będą uczyć się o ich lokalnym asie lotnictwa i przemysłu lotniczego.

Decyzja podjęta przez Senat stanu Connecticut poparta jest dowodami: australijski historyk lotnictwa John Brown1 podaje, iż pierwszy lot został udokumentowany nie tylko w ponad 300 artykułach prasowych, ale również na fotografii2. Nowojorska wystawa fotografii lotnictwa w 1906 roku również przedstawiała zdjęcie Whiteheada. Brown znalazł panoramiczną fotografię całej wystawy. Interesujące go klatki odpowiednio powiększył i otrzymał obraz zdjęcia, które w jego przekonaniu poświadcza dokonanie obywatela Connecticut. Choć dla wielu osób zabrzmi to może nieprawdopodobnie, senatorzy stanu są z takiego dowodu niezmiernie zadowoleni. Swojego sceptycyzmu nie kryją zwłaszcza historycy z Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Instytutu Smithsona. Utrzymują oni, iż żadna z maszyn wybudowanych przez Whiteheada po roku 1902 nie była zdolna wzbić się w powietrze. Jego lot było co najwyżej krótki, lecz rozochocone gazety miały podchwycić ową informację i rozpropagować jako sensację. John Brown broni swojego stanowiska, zarzucając Instytutowi Smithsona, iż to obawa przed utratą słynnego Flyera braci Wright powstrzymuje tamtejszych badaczy przed przyznaniem pierwszeństwa Whiteheadowi.

Jakiekolwiek byłyby poglądy na ten temat, oficjalne stanowisko obowiązujące od 5 czerwca w stanie Connecticut mówi, iż to Gustaw Whitehead jest pierwszym lotnikiem, który przypiął ludzkości skrzydła.

Źródło: In Connecticut, Wright Brothers No Longer „First in Flight”

  1. Urodzony w Australii, ukończył Nowojorski Instytut Fotografii w 1981 roku. Posiada także licencję pilota od 1984 r. []
  2. O artykułach prasowych pisze serwis http://www.gustave-whitehead.com/whitehead-researchers/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Podobnie jest chyba z wynalazcą telefonu. Też jest spór.

Zostaw własny komentarz