Próżność w obiektywie |
Mniej więcej tak może nazwać odbywającą się w Muzeum Narodowym wystawę, zorganizowaną w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013. Wystawa to kolekcja fotografii ponad 100 artystów, zebranych i zaprezentowanych przez kuratora wystawy F.C. Gundlach. Nie mogło tam zabraknąć również naszej redakcji.
Richard Avedon, Lillian Bassman, Cecil Beaton, Sibylle Bergmann - to tylko niektóre nazwiska fotografów, których prace można oglądać na wystawie „Vanity. Fotografia mody z kolekcji F.C. Gundlacha”.
F. C. Gundlacha zebrał i przedstawił sporą ilość fotografii, powstających od lat 20 XX w. do fotografii bardziej aktualnych. Prezentowane prace przenoszą zwiedzających do okresu najintensywniejszego rozwoju mody i ukazują kluczowe zmiany, jakie zaszły na przestrzeni dziesięcioleci w fotografii modowej. Niebanalne i nieco zmyślne pozy modelek i modeli, niezwykle skutecznie przykuwają uwagę gości odwiedzających wystawę.
Sam Franz Christian Gundlach stwierdza, że: „Fotografie mody zawsze są interpretacjami, efektami scenografii. Odzwierciedlają i prezentują ducha czasów obecnych oraz zwiastują przyszłych”.
Dobitna kobiecość, barwność strojów, a nawet szokująca wizja artystów, to niewątpliwy atut wystawy. Począwszy od istnej prostoty strojów lub ich całkowity brak, poprzez intrygujące nakrycia głowy i artystyczne wizje fotografów, zwiedzający dostaję chociaż niewielką, ale miłą dla oka porcję każdego etapu modowej rewolucji. Wystawa nabiera znacznie rozleglejszego kontekstu, niż tylko zaprezentowanie fotografii poprzebieranych modelek. To przegląd całego modowego cyklu oraz ewolucji kultury i sztuki. Fotografię doskonale pokazują zmieniające się kanony i stanowią doskonały pamiętnik dla minionych czasów.
Wśród prezentowanych fotografii znajdziemy m.in. wspaniałe zdjęcie Petera Lindbergha dla amerykańskiej edycji Vogue’a, na którym zobaczyć możemy najsłynniejsze kobiety światowych wybiegów: Cindy Crawford, Tatjanę Patitz, Claudię Schiffer, Naomi Campbell oraz Stephanie Seymour. Nie zabrakło również samego zdjęcia F.C. Gundlach, Moda w stylu op-art, Brigitte Bauer dla Sinza z 1966 r. promującego wystawę.
Wystawa mimo, że nie powala ilością fotografii jest niewątpliwa warta zobaczenia, szczególnie przez damską część pasjonatów mody. Jedynie co można zarzucić wystawie, to zbyt lakoniczne opisy zdjęć. O ile w niektórych przypadkach nie trudno wyłapać przesłanie autora, tak niestety przy oglądaniu kilku prac ciężko uchwycić myśl, jaką kierował się fotograf.
Ekspozycja otwarta jest dla zwiedzających w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1 od 21 maja do 1 września 2013.
Ceny biletów:
Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilet rodzinny – 17 zł
Bilet grupowy normalny – 7 zł
Bilet grupowy ulgowy – 4 zł
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Piękne zdjęcia <3 Żałuję, że to tylko mały fragment tej kolekcji.
Polecam tę wystawę 🙂