Dzieła Marksa, Engelsa i Che Guevary na liście dziedzictwa UNESCO


Manifest komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, Kapitał Marksa i dokumenty Che Guevary decyzją ekspertów komitetu UNESCO obradujących w Korei Południowej zostały wpisane na międzynarodową listę dziedzictwa „Pamięć Świata”.

Strona tytułowa pierwszego wydania Manifestu komunistycznego

Manifest komunistyczny i pierwszy tom Kapitału uznano za dzieło, które wywarły największy wpływ na światowy ruch socjalistyczny. Autorzy Manifestu zawarli w nim deklarację programową Związku Komunistów, która głosiła tezy tzw. socjalizmu naukowego. Natomiast w Kapitale Marks opisał swoje poglądy ekonomiczne, przeciwstawne do gospodarki kapitalistycznej. O wpisanie tych publikacji na listę wnioskowały wspólnie Niemcy i Holandia.

Dokumenty Che Guevary to w połowie jego prywatne zapiski, które składają się z ponad 400 różnych rękopisów. O umieszczenie ich na liście wystąpiły Boliwia i Kuba.

Ponadto na listę trafiły m.in. Złota Bulla Karola IV z 1356 rok i Farmekopea - kodeks apteczny z VIII w.

Polska może się pochwalić 9 wpisami na liście. Są to: De revolutionibus Mikołaja Kopernika; podziemne archiwum getta warszawskiego; kolekcja dzieł Chopina; konfederacja warszawska; 21 postulatów Solidarności; Kodeks supraski; archiwa Komisji Edukacji Narodowej; Archiwum Instytutu Literackiego i Archiwum Radziwiłłów i Archiwum Biura Odbudowy Stolicy.

Projekt UNESCO „Pamięć Świata” („Memory of the World”) został ustanowiony w 1992 r. Jego celem jest podejmowanie działań, służących zachowaniu, ratowaniu i udostępnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Gorol pisze:

    „Mein Kampf” też trafi? :/ Wszak również miało ogromny wpływ na dzieje ludzkości...

  2. m pisze:

    i bardzo dobrze. wybitne dzieła które mają wpływ na współczesność.

  3. Cyprian pisze:

    Gorol to jedna z tych osób, która nie przeczytała a się wypowiada. Typowe.

Zostaw własny komentarz