W Gibraltarze odsłonięto pomnik gen. Władysława Sikorskiego


Z okazji 70. rocznicy tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze odsłonięto pomnik poświęcony Naczelnemu Wodzowi i  ofiarom tej katastrofy.

Pomnik gen. Sikorskiego w Gibraltarze / fot. radaopwim.gov.pl

Pomnik składa się ze śmigła Liberatora II AL523 umieszczonego na kamiennej podstawie, na której wyryto nazwiska ofiar katastrofy. U stóp pomnika i na ścianach jego podstawy umieszczono tablice przypominające życiorys generała i informacje o katastrofie. Całość okala niewielki mur z wizerunkiem orła.

Prace renowacyjne i przebudowa pomnika zostały wykonane dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pomnik zaprojektowała i wykonała firma Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A. z Daleszyc.

Do katastrofy doszło 4 lipca ok. godz. 22:30 gen. Sikorski wraz z towarzyszącymi mu osobami udał się gibraltarskie lotnisko. Po ok. 16 sekundach od startu, około 600 metrów na wschód od pasa startowego samolot Liberatora AL 523 spadł do morza.

W katastrofie zginęli: gen. broni Władysław Sikorski Prezes Rady Ministrów RP na Uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, gen. bryg. Tadeusz Klimecki szef Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, brygadier John Percival Whiteley doradca wicekróla Indii, brytyjski oficer łącznikowy, płk Victor Cazalet członek brytyjskiego parlamentu, płk dypl. Andrzej Marecki szef III Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza, adiutant Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, por. marynarki Józef Ponikiewski, ppor. Zofia Leśniowska córka generała Władysława Sikorskiego, Walter H. Lock przedstawiciel brytyjskiego Ministerstwa Transportu w Zatoce Perskiej, Harry Pinder szef stacji telegraficznej Royal Navy w Aleksandrii, Adam Kułakowski sekretarz Naczelnego Wodza PSZ, Jan Gralewski kurier Armii Krajowej, drugi pilot samolotu mjr William S. Herring, nawigator Lewis Zalsberg, mechanik pokładowy Francis Kelly oraz dwóch radiooperatorów-strzelców, George B. Gerry i Dobson Hunter. Z katastrofy ocalał czeski pilot kpt. Eduard Prchal.

Źródło: ROPWiM

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. jerzy pisze:

    Po katastrofie drugi pilot (Herring) telefonował do żony , która wtedy była w szpitalu.To jak zginął w katastrofie czy po?

Zostaw własny komentarz