Papież o zbrodni wołyńskiej: „akty wywołane nacjonalistyczną ideologią”


Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański zaapelował do narodów polskiego i ukraińskiego o „głębokie pojednanie”.

Papież Franciszek / fot. presidencia.gov.ar

Papież Franciszek / fot. presidencia.gov.ar

W swojej rezydencji w Castel Gandolfo papież mówił o łączeniu w modlitwie ze zgromadzonymi w katedrze w ukraińskim Łucku na Mszy Świętej żałobnej z okazji 70. rocznicy masakry na Wołyniu. W Łucku obecny był Prezydent Bronisław Komorowski oraz biskupi Kościoła na Ukrainie. Zbrodnię wołyńską określił jako „wywołaną nacjonalistyczną ideologią”.

„Jej wynikiem była śmierć dziesiątek tysięcy ofiar. Zadała także ranę braterstwu obu narodom. Powierzam Bożemu miłosierdziu dusze tych ofiar a dla Polaków i Ukraińców proszę o łaskę głębokiego pojednania i pokojowej przyszłości”

Franciszek dodał, że wierzy w szczerą współpracę tych narodów na rzecz budowy jednego Królestwa Bożego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz