Poseł PiS: Dość upamiętniania UPA w Polsce. Nielegalny pomnik w Hruszowicach trzeba usunąć


Poseł do Europarlamentu z ramienia PiS, Tomasz Poręba zaapelował do władz samorządowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o usunięcie pomnika ku czci OUN-UPA w Hruszowicach (powiat przemyski).

tomasz poreba

Tomasz Poręba

W liście do Andrzeja Kunerta, sekretarza ROPWiM Poręba pisze, iż pomnik jest nielegalny, a wybudowano go bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą. Podkreśla w nim, iż jego zdaniem jest to próba relatywizowania historii poprzez upamiętnianie miejsc i osób, które na tych terenach dokonywały zbrodniczych mordów na ludności polskiej.

„Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien zostać rozebrany. Wielokrotnie zwracał na to uwagę także Pana Poprzednik, śp. Andrzej Przewoźnik. Jest to obiekt czysto symboliczny, nie kryje żadnego pochówku członków UPA, więc nie może być mowy o legalizacji tego miejsca” - podkreśla europoseł PiS.

Poseł napisał także do Janusza Słabickiego - wójta Gminy Stubno i starostę przemyskiego Jana Pączka.

Europoseł dodał, że UPA wymordowało 100 tys. ludzi pochodzenia polskiego - „Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana”- dodał Poręba.

Sprawa dotyczy pomnika ku czci OUN/UPA znajdującego się od 1994 r. na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach. Monument zbudowano na wzór łuku chwały, z tym, że w u styku ramion umieszczono godło Ukrainy. Pod nim znajduje się napis o treści: „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Gorol pisze:

  Jak jest nielegalny to w czym problem?

 2. Piotrek pisze:

  W ramach jak to pan T. Poręba nazwał „ zbrodniczych mordów na ludności polskiej” proponuję, aby innego pana zrzucić z pomników, odebrać mu ulice i inne „imieniny”. Mam na myśli niejakiego Piłsudskiego, który maja pewnego:
  - dokonał zamachu zbrojnego na legalne władze państwa Polskiego
  - podburzał wojsko i ba spiskował przeciw legalnie wybranym władzom
  - w wyniku jego działań zginęło kilka setek cywili
  - kolejne osoby wylądowały w więzieniu i zostały skazane z dziwnych i fikcyjnych powodów
  - zmiany w prawie wprowadzano nielegalnie
  kilka innych mniejszych by się znalazło.
  Auć, zapomniałbym o tym, by do tego dołożyć ileś organizacji które zabijały po ’45 tylko za poglądy, próbę ułożenia sobie życia w nowych warunkach i takie tam.
  Mentalność Kalego?!

Zostaw własny komentarz