W Kołobrzegu otworzono Skansen Morski z unikatową kolekcją


W Porcie Rybackim przy ul. Bałtyckiej 31 vis a vis stadionu piłkarskiego, już od dzisiaj można zwiedzać nową atrakcję turystyczną Kołobrzegu - Skansen Morski.

Skansen Morski / fot. Malwina Markiewicz

Skansen Morski / fot. Malwina Markiewicz

Dobiegł końca pierwszy etap inwestycji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Oręża Polskiego na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego ZHP. Rozpoczęta w czerwcu 2012r, skomplikowana operacja slipowania dwóch okrętów wojennych i przygotowania plenerowej ekspozycji z wykonaniem fundamentów pod eksponaty i ścieżek pieszych zakończyła się. Wystawa jest już udostępniona zwiedzającym. Pierwsze bilety kupili: Poseł na Sejm Marek Hok i Wicestarosta Kołobrzeski - Mirosław Tessikowski.

Kołobrzeski Skansen Morski jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją wyslipowanych okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy 205 ORP Władysławowo. Zwiedzający mają możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką będzie obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej, stanowisk dowodzenia.

Na wystawie prezentowane są także pozostałości z legendarnego niszczyciela ORP Burza (m.in. maszt, 100mm armata okrętowa, parki amunicyjne, dalmierz morski, torpedy, miny) oraz fragment drewnianego kadłuba statku i jacht Orkan II.

Skansen Morski / fot. Malwina Markiewicz

Skansen Morski / fot. Malwina Markiewicz

Idea utworzenia skansenu powstała w 2009r. i była związana z niedostatkiem miejsc postojowych w kołobrzeskim porcie oraz z wysokimi kosztami utrzymania muzealnych okrętów na wodzie. Koncepcja programowo przestrzenna wraz z wizualizacjami autorstwa dr inż arch. Macieja Płotkowiaka po oraz pierwszy, została zaprezentowana przez jej pomysłodawcę – dyrektora muzeum Pawła Pawłowskiego podczas X Konferencji Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w 2010r.. Zamysł utworzenia tematycznej wystawy na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego przy zabytkowej Reducie Solnej zyskał przychylność władz zarówno powiatowych, jak i miejskich, które udzieliły wsparcia przy realizacji całej inwestycji. Ojcem chrzestnym i orędownikiem budowy, który postawił przysłowiową kropkę nad i jest Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski. Należy nadmienić, iż ponad 1.000.000 zł wyasygnował na ten cel Powiat Kołobrzeski, a przy wykonaniu prac wykończeniowych wspierali nasze muzeum pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych, Portowa Ochotnicza Straż Pożarna Tryton, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu.

Równolegle, kołobrzeskie muzeum prowadziło prace renowacyjne muzealiów morskich, otrzymując na ten cel dotację z programu Po Ryby realizowanego przez Kołobrzeską Lokalną Grupę Rybacką. W ramach dofinansowania wykonana została konserwacja i renowacja masztu z okrętu ORP Burza, wydana publikacja naukowa oraz wykonane tablice informacyjne. Dodatkowo w infokiosku, zwiedzający mogą obejrzeć skansen w postaci elektronicznych panoram sferycznych.

Ekspozycja w sezonie letnim jest otwarta codziennie
Poniedziałek: 9.00-14.00
Wtorek-niedziela 9.00-18.00

Cennik biletów
Normalny: 15 zł
Ulgowy:10 zł
Grupowy: 8zł/1os.
Rodzinny (2+2): 35 zł
Mieszkańcy Miasta i Powiatu kołobrzeskiego – 8 zł
Bilety wstępu do Skansenu Morskiego można również nabyć w pozostałych oddziałach muzeum

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. mmm pisze:

    No i świetnie, muszę odwiedzić przy najbliższej wizycie w Kołobrzegu.

Zostaw własny komentarz