W Markowej powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów


W Markowej na Podkarpaciu powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę inwestycji. Wpłynęły cztery oferty.

Muzeum Polaków ratujących Żydów

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Decyzję o budowie muzeum podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego w czerwcu 2008 r. Na powierzchni 500 m2. zostanie odtworzony dom rodziny Ulmów. Powstaną sale wystawowe, wykładowe i pracownia naukowa. W muzeum znajdą się dokumenty i zdjęcia, w tym nasiąknięte śladami krwi zamordowanych w Markowej Żydów. Prezentacje multimedialne zostaną wykonane w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.

Muzeum stanie obok istniejącego już pomnika poświęconego rodzinie Ulmów. Koszt inwestycji szacuje się na ok 6,5 miliona złotych.

W Markowej rodzina Ulmów przez dwa lata ukrywała, aż ośmiu żydowskich sąsiadów. Niemcy odnaleźli Żydów i rozstrzelali zarówno ukrywanych jak i całą rodzinę Ulmów. Rodziców i sześcioro dzieci. W 1995 r. Józef Ulma został pośmiertnie odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Mimo tego, innym rodzinom z powodzeniem udało się ukrywać Żydów do zakończenia wojny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Oby w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie było to także mocno uwydatnione.

Zostaw własny komentarz