Tak mogły wyglądać polskie pieniądze. Jadwiga i Barbara Radziwiłłówna na banknotach [zdjęcia]


Nie każdy wie, że projektantem wszystkich banknotów jakimi posługujemy się w Polsce od 50 lat jest jeden człowiek - Andrzej Heidrich. Zanim obecne pieniądze nabrały obecnego kształtu ich autor przygotował wiele projektów, których modyfikacjami się dziś posługujemy.

Na osobną uwagę zasługuje banknot 500 złotowy, który w ostatniej chwili został wycofany z planów wprowadzenia do obiegu. Zdaniem NBP był to zbyt duży nominał, nieopłacalny biorąc pod uwagę inflację i siłę nabywczą naszego pieniądza. Był także alternatywny projekt 50-złotówki, Kazimierza Wielkiego miała zastąpić Barbara Radziwiłłówna. Ostatecznie kobieta nie pojawia się na polskich banknotach.

Ponadto Heidrich jest twórcą projektów odznaczeń państwowych, paszportów, herbów oraz odznaczeń wojskowych. Jest także autorem poprawek godła heraldycznego Polski.

Tak mogły wyglądać polskie banknoty:

500zł banknotbanknoty polskie jakie moglismy uzywac10
banknoty polskie jakie moglismy uzywac
banknoty polskie jakie moglismy uzywac02
banknoty polskie jakie moglismy uzywac03
100 zł Jagiełłobanknoty polskie jakie moglismy uzywac04
banknoty polskie jakie moglismy uzywac05
banknoty polskie jakie moglismy uzywac06
banknoty polskie jakie moglismy uzywac07
banknoty polskie jakie moglismy uzywac08
banknoty polskie jakie moglismy uzywac09

Źródło: Heidrich twórca polskich banknotów - album wydany z okazji 50-lecia współpracy pana Andrzeja Heidricha z Narodowym Bankiem Polskim.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

27 komentarzy

 1. Gorol pisze:

  Rewers 100 zł jest świetny! 🙂

 2. Ruch pisze:

  Moim zdaniem powinny być w Polsce banknoty z Janem Pawłem II.

 3. Polak pisze:

  Jeżeli projekty robi ten sam człowiek od 50 lat to nie jest to normalne.

  • Gorol pisze:

   Nawet nie wiesz ile projektów i jego okładek widziałeś. Kapuścińskiego okładki z Czytelnika, orły Marynarki Wojennej i Lotnictwa, herby gmin, godło Sejmu RP, ordery, pieniądze i znaczki. Człowiek legenda, może nie ma komu? Dzisiaj to photoshopy i inne cuda, a tam trzeba benedyktyńskiej pracy grafika. Mnie się nasze pieniądze podobają.

 4. Marek pisze:

  Facet ma naprawdę talent - muszę przyznać że najbardziej szkoda mi banknotu 500 złotowego, wyglądał bardzo bogato.

 5. Marek pisze:

  50zł mi się podoba najbardziej 😉

 6. Ola pisze:

  20 (ta druga) to mój bezapelacyjny faworyt! Ale podoba mi się jeszcze rewers 200 i 50

 7. Michał pisze:

  „Nie każdy wie, że projektantem wszystkich banknotów jakimi posługujemy się w Polsce od 50 lat jest jeden człowiek - Andrzej Heidrich. ”

  Nie jest to prawda. Banknoty kolekcjonerskie wydawane po roku 2006 nie były projektowane przez niego.

  • Wojtek Duch pisze:

   Kolekcjonerskie to prawda, ale obiegowe już wszystkie one. Wiem, że kolekcjonerskie niby też są obiegowe, ale to jednak nie to samo 😉

 8. Wodz pisze:

  Hmmm.. Ludzie dostawaliby wypłatę w jednym, dwóch banknotach.

 9. Iton pisze:

  Ta 500 jest super! bogactwo kolorów, wrażliwość na detale, odzwierciedlenie postaci. Cudo, super, cudo.

 10. Bertola pisze:

  Przebogate, aż za bardzo, ale to zrozumiałe przy „biletach płatniczych NBP”. Im więcej detali i smaczków, tym trudniej podrobić. Żeby w tym wszystkim zachować klasę, umiar i smak... bezcenne! Jako dziecko pozbierałam wszystkie możliwe i będące jeszcze w obiegu banknoty przed denominacją - właśnie z racji urody. Miałam problem z Bemem, który jest u mnie nadgryziony, bo tego nominału już się wtedy nie używało i trafił mi się cudem jakiś zniszczony.

  Szkoda Zygmunta Starego pierwotnego. Cóż, artysta wybrał bardziej eleganckiego i zwartego Matejkę, a nie oryginał. Faktycznie, oryginalny portret nie jest zbyt pociągający, a i jego siła mniejsza. Vivat mister Matejko!

  Czy Jadwiga i Barbara powinny się znaleźć na banknotach, to bym się bardzo zastanawiała. Pierwsza nie miała wiele do powiedzenia, chociaż teoretycznie miała prawo. Cóż, nie wykorzystała swoich możliwości. Święta zerówka. Promowanie drugiej to jak hołubienie dresiary, która tyłkiem się wyżej wysforowała. Barbara może i umiała pisać, ale to taka lafirynda na tronie. Wiem, wiem, wielka miłość, trele morele. No i błąd jest na pięknym banknocie, bo Barbara nie miała prawa do herbu z udostojnieniem w postaci orła. Używała - co potwierdza jej pieczęć - tylko trzech trąb. Pewnie nawet na srebrnym/białym polu.

  Gdyby sądzić po zasługach, na monetach powinny być zupełnie inne królowe. Dla przykładu, Bona albo druga Włoszka (z pochodzenia, nie naturalizacji) na polskim tronie. To były wybitne kobiety. A Jadzia czy Basia nie za bardzo wybitne, wręcz powiedziałabym, ze przypadkowe i tylko osławione.

  Najbardziej żal, że nie mam w portfelu... Jadwigi i Barbary. Przepiękne, no i kobiety!

 11. Bartek pisze:

  z tymi 500 zł to do dupy, wypłata w dwóch banknotach ;d

 12. Włodarczyk pisze:

  50 piękna, ale postać nie tego kalibru, co pozostali królowie.

 13. studentsp24 pisze:

  Moim zdaniem powinien powstać też banknot 1000 złotych, bo właściciele firm, którzy sporo zarabiają mają sporo papierów, a banknot 1000 zł powinien częściowo rozwiązać ten problem.

Zostaw własny komentarz