Forteca – wojownicy o pamięć z nową płytą


Wiele wydarzeń z przeszłości niezmiennie porusza naszą pamięć i pobudza wyobraźnię. Zastanawiamy się dzisiaj nad heroicznymi czynami naszych bohaterów narodowych i dowódców. Chcielibyśmy ich naśladować i powiedzieć, że to właśnie oni stanowią niezmienny element naszej kultury narodowej. Spoglądając nieśmiało w stronę naszej sceny muzycznej, można znaleźć prawdziwe perły – to jak mniemam współcześni bohaterowie, którzy walczą i wygrywają. Wsłuchajcie się w teksty i poczujcie muzykę… To z całą pewnością nowy wymiar patriotyzmu…

forteca plytaW dniu 21 czerwca 2013 r. odbyła się premiera najnowszej płyty zespołu Forteca – „Kto dziś upomni się o pamięć„. Formacja z gatunku muzycznego, który można nazwać „rock patriotyczny„, wzbudza szczególną uwagę nie tylko ze względu na teksty, ale także same wykonanie muzyczne. Zawarte na płycie utwory można słychać naprawdę wiele razy i zapewne zapadają one w pamięć. Głębia przekazu patriotycznego, wolnego od jakichkolwiek podtekstów politycznych, może przyciągać i determinować do pogłębiania wiedzy na temat prezentowanych treści. Trudno jest dyskutować na temat wybranych utworów, ponieważ cała płyta jest bardzo dobra. „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze„ stał się zwycięskim utworem w konkursie Ośrodka Pamięć i Przyszłość „Hard as a Rock – Żołnierze Polskiego Podziemia” – edycja II. „Szara Piechota”. Stanowi on cover znanej wojskowej pieśni, którą nuciło i nuci wiele pokoleń żołnierzy. W aranżacji Fortecy może wywołać wiele pozytywnych odczuć. „Katyń” natomiast jest dynamicznym „obrazem” tego, co stało się z naszą narodową elitą, świetnie zaśpiewany i z bardzo głębokim przesłaniem historycznym. Świetnym uzupełnieniem płyty są głosy lektorskie - Kamila Smerdela i Józefa Kubala. Kamil Smerdel wystąpił w doskonałej roli kpt. Władysława Raginisa w „Polskich Termopilach” Leszka Wiśniewskiego. Natomiast głos chłopca w utworze „Orlątko” to wzruszający list do matki, który porusza do głębi. Trudno nie wspomnieć o „Obronie Poczty Polskiej”, ponieważ walka Polaków w jej obronie przeszła już do legendy. Nie sposób opisać wszystkich wątków zawartych w utworach, ponieważ nie ma takiego, nad którym można przejść spokojnie do porządku dziennego. Niesamowita atmosfera, jaka towarzyszy koncertom – to podkreśla publiczność reagująca spontanicznie na ”historię dobrze zaśpiewaną”. Należy też wspomnieć, iż obecność syna rtm. Witolda Pileckiego – Andrzeja, pokazuje dobitnie, że dobra patriotyczna muzyka łączy pokolenia. Skąd obecność Pana Andrzeja Pileckiego, skoro żaden utwór na płycie nie dotyczy jego ojca? No właśnie, to następna niespodzianka, którą przygotował zespół dla swoich fanów. W dniu 22 czerwca br. w Muszli Koncertowej w Parku Praskim w Warszawie zaprezentowano ”Ochotnika”, którego można potraktować jako zapowiedź najbliższych wydarzeń. Na facebookowej stronie zespołu można przeczytać:

„Stało się - teledysk do utworu „Ochotnik”, który został zrealizowany podczas przejścia zespołu Forteca szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, jest już na naszym kanele YB... Zapowiada on prapremierę filmu „Ucieczka z Piekła”, która odbędzie się 13 lipca 2013 r. w Szczyrku”1.

Ta niebywała aktywność członków zespołu świadczy o tym, że muzyka to sposób na życie. Frontman na koncercie w Warszawie zażartował, że utwór „Obrona Poczty Polskiej” jest im szczególnie bliski z racji tego, że czterech muzyków pracuje jako listonosze.
Wszechobecna komercja ich nie dotyczy. Sposób promocji, cena płyty, liczba fanów i indywidualne podejście do każdego człowieka na koncertach - to ich wizytówka.

Kogo więc dzisiaj można nazwać patriotą? Na pewno tych, którzy dobrze wykonują swoją pracę i pamiętają o swojej narodowej tożsamości oraz bohaterach, dzięki którym spokojnie żyją w wolnej Ojczyźnie. Jeżeli pod tym kontem ocenimy człowieka, każdy z pięciu członków zespołu to dobry muzyk i wzór współczesnego patrioty.

Dzień po promocji płyty „Forteca” żegna fanów po koncercie na warszawskiej Pradze.

Teledysk, który jest równocześnie hołdem dla rotmistrza Witolda Pileckiego, można obejrzeć pod adresem:

  1. https://www.facebook.com/pages/FORTECA/218841531467800 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Ladaco pisze:

    Pierdu pierdu. Zjem kanapkę i to też będzie oznaka patriotyzmu. Patriotyzm to wybór i ryzyko. Jakim patriotą jest ten co nic nie ryzykował dla ojczyzny. Jak pracuje to pracuję dla siebie czy dla kraju. Pytanie co robisz specjalnie dla kraju.

    • Panowie z Fortecy w większości są listonoszami. Muzyka to ich pasja i praca, którą wykonują dla świadomości i pamięci. Śpiewają o bohaterach, co sprawia, że publiczność zaczyna interesować się i kierować w życiu właśnie bohaterskimi ideałami. Wyprawa śladami rtm. Pileckiego sprawiła, że wiele osób zainteresowało się sprawą tego dzielnego oficera i „ochotnika” do Auschwitz. Nie musieli tego robić, a koncerty bardzo często kolidują z ich pracą. Tylko dzięki wyrozumiałości władz miejscowego Urzędu Pocztowego, mogą realizować pasję i pokazywać, że potrafią się poświęcić nie tylko dla siebie. Łatwo jest krytykować pod pseudonimem, nie znając i nie zagłębiając się z sprawę. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Zostaw własny komentarz