Życie codzienne na przestrzeni wieków. Międzynarodowa Konferencja Doktorantów w Szczecinie


25 października 2013 r. w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Doktorantów, jeden z paneli będzie w całości poświęcony historii.

mkd us 2013Tematyka

Obecnie jednym z najbardziej popularnych kierunków w badaniach historycznych są rozważania dotyczące życia codziennego. Dzień powszedni obejmuje swoim zasięgiem wiele problemów badawczych. Codzienność jest na ogół stabilna, może być jednak zakłócona przez różnego wydarzenia, święta i uroczystości. Dniem powszednim kierują również emocje i obyczaje wpływające na rozwój szeroko rozumianej kultury. Podejmowanie przez historyków tego typu tematyki ma być próbą przeciwstawienia historii „wydarzeniowej” losów zwykłego, szarego człowieka lub społeczeństwa. Osiągnąć to można wyłącznie przez wnikliwą analizę elementów, w całości składających się na życie codzienne.

Celem panelu jest przedstawienie elementów składających się na życie codzienne na przestrzeni wieków. Organizatorzy mają tu na myśli problematyką związaną z:

  • z przestrzenią mieszkalną (funkcje kulturalne, towarzyskie, itp.),
  • z medycyną (higiena, sposoby leczenia…),
  • z podróżowaniem,
  • z uroczystościami (przebieg uroczystości religijnych, państwowych, kulturalnych…),
  • z codziennością wojny,
  • z życiem w miastach i miasteczkach.

Zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy w szczególności do doktorantów archeologii, historii i stosunków międzynarodowych.

Zgłoszenia

Termin zgłoszeń upłynie 15 września 2013 roku. Po upływie tego terminu organizatorzy poinformują o przyjęciu referatu do wygłoszenia.

Wypełniony formularz wraz z abstraktem (800-1200 znaków) należy przesyłać na adres: historia.mkdus@gmail.com

Opłata konferencyjna

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł (w tym: obiad oraz materiały konferencyjne). Należy ją uiścić do 29 września 2013 roku na konto:

46 1050 1559 1000 0022 8790 4474
Uniwersytet Szczeciński
al. Jana Pawła II 22a
70-453 Szczecin

w tytule: Panel historyczny 0201, imię i nazwisko
np. Panel historyczny 0201, Jan Kowalski

Atrakcje dodatkowe

W trakcie trwanie konferencji zapraszamy do udziału w Balu Doktoranta (koszt: 100 zł) oraz w wycieczce po Szczecinie (koszt: 30 zł). Szczegóły już wkrótce!

Kontakt

Monika Ogiewa monika.ogiewa@univ.szczecin.pl
mkdus.pl/panel-historyczny

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Mateusz pisze:

    Rozumiem, że każdy (nie tylko doktorant) może po uiszczeniu opłaty 100 zł, przyjść i posłuchać wykładów oraz referatów?

Zostaw własny komentarz