Spór o Stalina i wierność historyczną w World of Tanks


World of Tanks to bardzo popularna gra internetowa w trakcie, której gracz dowodzi różnymi rodzajami czołgów. Kontrowersje wywołało oświadczenie twórców gry, którzy nie sprzeciwiają się napisom Józef Stalin na czołgach, piętnując jednocześnie symbolikę państw Osi.

world of tanks„W World of Tanks oznaczenia pochodzące z wszystkich nacji dostępnych w grze są ogólnie dostępne z wyjątkiem tych, które mają mocne skojarzenia z Państwami Osi i ich sprzymierzeńcami. Wargaming wyraźnie sprzeciwia się faszyzmowi i rozpowszechnianie takich oznaczeń traktuje jako niedopuszczalne we wszystkich tytułach obecnych i przyszłych.”

„Społeczności może się czuć urażona nazwiskiem Stalina, i rozumiemy taką reakcję, jednak staramy się wiernie przedstawić tamtą epokę. Dlatego też nie będziemy usuwać z naszych gier żadnej zgodnej z historią zawartości, której używanie nie zostało zakazane przez międzynarodowe lub państwowe prawo.„1

Przy takim oświadczeniu można wnioskować, że o ile faszyzm jest zdecydowanie potępiany przez twórców gry, to stalinizm już  jest traktowany łagodniej. Przecież swastyki na czołach też wiernie przedstawiałyby tamtą epokę. Autorzy oświadczenia zadali sobie nawet trud i znaleźli zdjęcia z II wojny światowej przedstawiające czołgi z napisem „Stalin”. Tylko po co? Znalezienie czołgów ze swastyką jest jeszcze łatwiejsze. Zdecydowanie brakuje tu konsekwencji.

Jak wytłumaczyć takie stanowisko producentów gry, które można uznać, co najmniej niekonsekwentnym? Nie jest to wbrew pozorom trudne, zgadzam się z Adam Bednarkiem z  Gamezilla.pl, który przyczynę upatruje w stosunku do rosyjskich graczy. WoT jest grą niezwykle popularną w Rosji, to tam pobito rekord Guinessa w kategorii „największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO” - 21 stycznia 2013 r. na jednym z serwerów grało tam jednocześnie 190 541 graczy. Zapewne uniemożliwienie tamtejszym graczom korzystanie z symboliki związane z Józefem Stalinem wywołałoby ogromne kontrowersje, jak te w przypadku gry Company of Heroes 2.

Na koniec warto powiedzieć, że gra jest darmowa, ale by być najlepszym wypada korzystać z ułatwień premium. Strata rynku rosyjskiego dla producentów WoT byłaby niezwykle bolesna, stąd takie a nie inne zakończenie omawianego oświadczenia:

„Od tej pory zamierzamy ściśle przestrzegać tego stanowiska i zgodnie z nim wprowadzimy ponownie do gry napisy związane z nazwiskiem Józefa Stalina we wszystkich regionach wraz z aktualizacją gry World of Tanks do wersji 8.8.”

  1. Całość oświadczenia: http://worldoftanks.eu/pl/news/46/historical-content-world-tanks/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Zapewne jakby nie dali tego oświadczenia, to by nikt tego nawet nie zauważył, a tak to powstają artykuły 😉

Zostaw własny komentarz