Rocznice historyczne (12-18 sierpnia 2013)


Subiektywny wybór najważniejszych i okrągłych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata.

12 sierpnia

180-ta rocznica powstania Chicago

Sears Tower

Sears Tower, dzisiejszy symbol miasta / fot. Daniel Schwen, CC-BY-SA-3.0

Chicago, trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto USA, uzyskało prawa miejskie w 1833r., licząc sobie wówczas ok. 200 mieszkańców. Obecnie jest jednym z najważniejszych centrów biznesowych na świecie oraz ważnym ośrodkiem przemysłu telekomunikacyjnego, zaś chicagowskie lotnisko O’Hare jest drugim pod względem natężenia ruchu pasażerskiego portem lotniczym na świecie. Obecna liczba ludności Chicago to blisko 3 mln mieszkańców.

13 sierpnia

150-rocznica śmierci Eugène’a Delacroix

Autoprotret, Eugène Delacroix

Autoprotret, Eugène Delacroix

Najwybitniejszy przedstawicieli francuskiego malarstwa okresu romantyzmu. Jego twórczość silnie wpłynęła na dzieła późniejszego Impresjonizmu oraz Symbolizmu. Jednym z jego najwybitniejszych i najbardziej kojarzonych, utrwalonych również w popkulturze, dzieł jest „Wolność wiodąca lud na barykady” będąca upamiętnieniem wydarzeń rewolucji lipcowej.

14 sierpnia

5-ta rocznica parafowania przez Polskę i USA umowy o budowie elementów tarczy antyrakietowej

Antyrakieta GBI nad silosem, Fort Greely Alaska, 22 lipca 2004 r.

Antyrakieta GBI nad silosem, Fort Greely Alaska, 22 lipca 2004 r.

Wydarzenie będące kością niezgody nie tylko między Rosją a Zachodem, ale również wśród polskich elit politycznych oraz społeczeństwa. Obecnie ciągle trwają rozmowy i negocjacje między polską i amerykańską stroną. Planuje się utworzenie w Redzikowie jednej z baz pocisków rakietowych (GBI), jak również instalację radaru, którego zadaniem byłoby naprowadzanie rakiet przechwytujących.

15 sierpnia

1235-ta rocznica bitwy w wąwozie Roncevaux

Śmierć Hrabia Rolanda w bitwie

Śmierć Hrabia Rolanda w bitwie

Bitwa, której wydarzenia są kanwą najsłynniejszego średniowiecznego eposu Pieśń o Rolandzie, wskazuje się w niej jednak na wiele nieścisłości i przeinaczania faktów (w szczególności zastępując Basków Arabami).

Wycofująca się z Hiszpanii tylna straż wojsk frankijskich, dowodzonych przez hrabiego Rolanda, została zaatakowana i zdziesiątkowana przez Waskonów. W konsekwencji wojska Karola Wielkiego poniosły klęskę, zaś dowódca- Roland zginął w czasie walk, dając początek mitologizacji wydarzenia.

16 sierpnia

155-ta rocznica inauguracji działalności transatlantyckiego kabla telegraficznego

Mapa z 1858 z zaznaczoną trasą kabla transatlantyckiego

Mapa z 1858 r. z zaznaczoną trasą kabla transatlantyckiego

16 sierpnia 1858 r.zainaugurowano ustanowiono pierwsze połączenie telegraficzne między Ameryką Północną a Europą, tym samym skracając czas komunikacji z ok. 2 tygodni, które były potrzebne do przekazania wiadomości drogą morską, do zaledwie kilku minut. Pierwszą wiadomość wymieniono między królową Wiktorią, a prezydentem USA J.Buchananem, zaś przekazanie 100 słów zajęło 67 minut.

17 sierpnia

205-ta rocznica zwycięstwa wojsk portugalsko-brytyjskich w bitwie pod Roliçą

Bitwa pod Roliçą

Bitwa pod Roliçą

Pierwsza z wielu bitew Wojny na Płw. Iberyjskim, stoczona między wojskami francuskimi pod dowództwem generała Delaborde z jednej strony a koalicją portugalsko-angielską pod dowództwem Arthura Wellesleya z drugiej. Przegrawszy tę, oraz późniejszą bitwę pod Vimeiro (21 sierpnia) strona francuska zostaje zmuszona do podpisania pokoju i wycofania się z Portugalii, tym samym kończąc tzw. Pierwszą Inwazję Francuską.

18 sierpnia

80-ta rocznica urodzin Romana Polańskiego

Roman Polański

Roman Polański / fot. Rita Molnár, CC-BY-SA-2.0

Jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli kina, reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara w 2003 r. za film „Pianista”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz