Rocznice historyczne (19-25 sierpnia 2013)


Subiektywny wybór najważniejszych i okrągłych rocznic historycznych nadchodzącego tygodnia. Uwzględniane są w nim wydarzenia z Polski i ze świata.

19 sierpnia

105-ta rocznica założenia Łódzkiego Klubu Sportowego

LKS-Lodz (1)

Założony w 1908 r. początkowo znany jako „Łodzianka” uważany jest za jeden z najstarszych klubów sportowych w Polsce. Pierwszą z wielu sekcji była piłka nożna ( do tej pory z niej najbardziej klub słynie), do której dołączyły potem m.in lekkoatletyka i tenis ziemny, strzelectwo, pływanie i wiele innych. W maju 2013, po wieloletnich problemach finansowych, klub ogłosił bankructwo.

20 sierpnia

70-ta rocznica likwidacji białostockiego getta

Rozpoczęta kilka miesięcy, likwidacja białostockiego getta osiągnęła punkt kulminacyjny między 16 a 20 sierpnia. Działaniom Niemców towarzyszył zryw ludności żydowskiej. Był drugi, co do wielkości, po powstaniu w getcie warszawskim, bunt przeciwko hitlerowcom. Po jego klęsce, resztę ludności żydowskiej przetransportowano do obozu w Treblince.

70-ta rocznica śmierci Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”

Tadeusz Zawadzki

Zawadzki to jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Dowodził grupą „Atak” w opisanej w książce Kamińskiego „Akcji pod Arsenałem” podczas której z rąk Gestapo odbito 25 więźniów. Zginął w trakcie rozbijania strażnicy granicznej w miejscowości Sieczychy.

20/21 sierpnia

45-ta rocznica wkroczenia wojsk państw Układu Warszawskiego na teren Czechosłowacji

T-54
W nocy z 20/21 sierpnia 1968 r. na teren ówczesnej Czechosłowacji wkroczyły wojska pięciu państw Układu Warszawskiego, by zażegnać tzw. praską wiosnę - trwającą od stycznia 1968 r. próbę liberalizacji komunistycznego reżimu. „Operacja Dunaj”, w której uczestniczyło ponad 600 tys. żołnierzy, i 6300 czołgów była największą operacją wojskową w powojennej Europie. Próba ponownego przywrócenia prymatu partii komunistycznej zakończyła się sukcesem. Praska wiosna, a wraz z nią wszystkie jej osiągnięcia, upadły, zaś na jej miejsce ponownie wstąpiły cenzura oraz liczne represje.

25-ta rocznica urodzin Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski / fot. Eastfrisian. CC-BY-SA-3.0

Robert Lewandowski / fot. Eastfrisian. CC-BY-SA-3.0

W Warszawie urodził się Robert Lewandowski, uważany już za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii. Król strzelców polskiej Ekstraklasy, z której trafił do Borussi Dortmund. Mistrz Niemiec, finalista Ligi Mistrzów, wicekról strzelców Bundesligi. Zasłynął strzeleniem czterech bramek Realowi Madryt w półfinale Ligi Mistrzów.

22 sierpnia

25-rocznica wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej

Solidaryzująca się ze strajkującymi śląskimi górnikami oraz szczecińskimi dokerami, Stocznia Gdańska im. Lenina dołącza do protestujących, domagając się uznania legalności Solidarności pod hasłem „Nie ma wolności bez Solidarności”. Wkrótce dołączają się również Stocznie Północna, Remontowa, Wisła i Radunia. Na czele powołanego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego staje Jacek Merkel.

24 sierpnia

50-ta rocznica pierwszego sezonu niemieckiej Bundesligi

Bundesliga

Znajdująca się na szczycie piramidy ligowego sytemu rozgrywek piłki nożnej Bundesliga została założona w 1962r. zaś jej pierwszy sezon został otwarty 24 sierpnia 1963 r. Składa się ona z 18 drużyn i opiera się na systemie baraży z 2. Bundesliga. Aktualnym mistrzem jest Bayern Monachium, który zdobył ten tytuł po raz dwudziesty trzeci w rocznicowym, pięćdziesiątym sezonie 2012/2013

25 sierpnia

295-ta rocznica powstania amerykańskiego miasta Nowy Orlean

Nowy Orlean w 1853 r.

Nowy Orlean w 1853 r.

Założony przez francuskich osadników w 1718 r. Nowy Orlean jest największym miastem stanu Luizjana. Znany jest z bogatych tradycji kulturalnych, w szczególności muzycznych – Nowy Orlean uznaje się za kolebkę jazzu, najlepszej w całych Stanach kuchni, opierającej się głównie na owocach morza jak również ze swojej wielokulturowej tożsamości łączącej wpływy francuskie, hiszpańskie oraz afro-amerykańskie. W Nowym Orleanie znajduję się również czwarty, co do natężenia ruchu port wodny na świecie. Obecnie znajduję się w stanie ciągłej odbudowy po huraganie Katrina, który w 2005 r. uderzył w miasto.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz