W Krakowie stanie pomnik słynnego Wojtka niedźwiedzia? Trwa zbiórka


W krakowskim parku im. dr. Henryka Jordana stanie pomnik słynnego żołnierza-niedźwiedzia Wojtka. Jednak, by to się stało koniecznie jest zebranie 50 tys. zł.

Niedzwiedź Wojtek

Niedzwiedź Wojtek

Projekt rzeźby wykonał Wojciech Batko, absolwent krakowskiej ASP. Pomnik będzie wykonany z brązu, a jego wysokość wyniesie dwa metry. Cokół będzie przedstawiał mapę, na której zostanie przedstawiony szlak bojowy niedźwiedzia. Wojtek swoją łapą będzie wskazywał na pomnik swojego dowódcy gen. Władysława Andersa, a w drugiej trzymać będzie pocisk artyleryjski.

Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana, Kazimierz Cholewa chciałby by pomnik został odsłonięty 18 maja 2014 r., czyli w 70. rocznicę zdobycia klasztoru Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpus Polskiego.

Niedźwiedź zasłynął między innym tym, że w bitwie pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską i ponoć nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Ponadto Wojtek uwielbiał słodkie przysmaki takie jak miód, marmoladę i piwo właśnie, które dostawał za dobre sprawowanie. Po wojnie trafił do ZOO w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r.

Obecnie na terenie parku stoją 44 popiersia, przedstawiające takich Polaków jak: Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Zbigniew Herbert, Witold Pilecki, generałów: Maczka, Andersa i Okulickiego.

Konto wpłat na budowę pomnika:

Towarzystwo Parku im. dra Henryka Jordana
30-062 Kraków
al. 3 Maja 11
PKO BP Oddział 1 w Krakowie
07 1020 2892 0000 5502 0162 0178
tytułem - budowa pomnika ‚Niedźwiedź WOJTEK’1

  1. Za: http://www.parkjordana.org/www/niedzwiedz.html []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ars pisze:

    Dobre! Wreszcie pozytywny pomnik w tym miescie

  2. Jolka pisze:

    trzeba dodac rowniez ze pomnik Wojtka stanie w Edinburgu 🙂

Zostaw własny komentarz