Prezydent: „Ku przestrodze pamiętać nie tylko o heroizmie żołnierzy ale i klęsce państwa” - rekonstrukcja bitwy pod Mławą |
31 sierpnia odbyła się kolejna rekonstrukcja bitwy pod Mławą, która już tradycyjnie rozegrała się na polach Uniszek Zawadzkich. „Kampania wrześniowa, dramatyczna obrona i dramatyczna utrata niepodległości, zostawiły trwały ślad w polskiej pamięci” - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na uroczystych obchodach 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Prezydent powiedział, iż pod Mławą kampania wrześniowa ma szczególny wymiar, nie tylko historyczny, ale jest także miejscem dla szerszej refleksji w życiu współczesnych Polaków. Podkreślił, iż bitwa pod Mławą to tylko fragment polskiej wojny obronnej, która pokazała militarną słabość Polski w 1939 r.
„Bitwa mławska jest pewnym przesłaniem, pozwalającym myśleć, że moglibyśmy skuteczniej chronić własną niepodległość, gdybyśmy na czas i w odpowiedni sposób przygotowali ojczyznę, państwo, armię polską do zderzenia z brutalną rzeczywistością końca lat 30” - powiedział Komorowski.
Prezydent mówił, by pamiętać nie tylko o heroizmie żołnierzy, ich odwadze i poświęceniu, czy twardej walce, ale także o całkowitej klęsce polskiego państwa i rozpadzie nadziei na niepodległość i wolność. Ta refleksja ma być przestrogą przed popełnianiem takich błędów w przyszłości.
Prezydent wskazywał, iż pod Mławą były nie tylko fortyfikacje obronne, ale dobrze uzbrojone oddziały i wyszkolony żołnierz. Jego zdaniem ta bitwa to wyjątek, które może być przykładem, że przygotowania podjęte na czas czynią ojczyznę bezpieczniejszą.
Główne obchody z udziałem Prezydenta i władz samorządowych odbyły się pod Pomnikiem Piechura, który upamiętnia ofiary Bitwy pod Mławą. Następnie Bronisław Komorowski udał się do Uniszek Zawadzkich, gdzie oglądał wraz z tłumami gości widowisko historyczne.
Na uroczystościach był obecny stuletni płk Stanisław Ślesicki, który jest ostatnim żyjącym uczestnikiem bitwy i oficerem wojny obronnej 1939 roku.Za męstwo w czasie tej bitwy granicznej oraz w obronie Warszawy został uhonorowany Orderem Virtuti Militari.
W widowisku wzięło udział 400 rekonstruktorów. W przeciągu dwóch godzin rekonstrukcji, widzowie mogli zobaczyć walki pancerne, wzbogacone wybuchami i atakami samolotowymi. W pokazie wzięły udział czołgi, samoloty, pojazdy pancerne, motocykle i działa artyleryjskie.
Inscenizacja nawiązywała do walk jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami niemieckimi w dniach 1–3 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Widowisko corocznie rozgrywane jest w oparciu o oryginalne fortyfikacje na polach pod Mławą, w Uniszkach Zawadzkich.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Jak dla Pana Prezydenta była to KAMPANIA WRZEŚNIOWA, to gratuluję! Kampanię wrześniową to prowadzili Niemcy, my raczej WOJNĘ OBRONNĄ.„Militarną słabość” to pokazali sojusznicy - Anglia i Francja, my naiwność polityczną.
Oj tam, spor o nazwe trwa na wielu forach od lat. Prezydent nie popelnil bledu. Wazne by wyciagac wnioski, mowimy glownie o bohaterach i zwyciestwach a nie o odpowiedzialnych za kleske wrzesniowa.