„Wielka Księga Patriotów Polskich” - A. Nowak, K. Ożóg, L. Sosnowski (red.) - recenzja


W maju 2013 roku w Krakowie w historycznej Hali Sokoła przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego miała miejsce uroczysta prezentacja książki Wydawnictwa Biały Kruk pt. Wielka Księga Patriotów Polskich. Redaktorzy i autorzy tego encyklopedycznego wydania na łamach książki przedstawili prawie 500 sylwetek osób zasłużonych dla Polski na przestrzeni dziejów naszego kraju, począwszy od Anno Domini 966 do 2013 roku.

ksiazka_671531_9788375531480_Wielka-Ksiega-Patriotow-PolskichWydawca

Biały Kruk to wydawnictwo powstałe w roku 1996 z inicjatywy dziennikarza, fotografa i wydawcy, Leszka Sosnowskiego. W głównej mierze specjalizuje się w albumach o tematyce katolickiej i kulturalnej, często wydanych także w wersji obcojęzycznej. Jest czołowym wydawnictwem przybliżającym postać błogosławionego Jana Pawła II, poprzez np. publikację utworów autorstwa Papieża Polaka. Inne tematy przedstawiane przez Białego Kruka to między innymi: życie Kościoła, historia Polski, papież Benedykt XVI, Kraków. Do stałych współpracowników wydawnictwa należą papiescy fotografowie: Adam Bujak i Arturo Mari. Wśród autorów książek publikowanych przez wydawcę można znaleźć: Jana Pawła II, Benedykta XVI, kard. F. Macharskiego, bp. A. Długosza, ks. prof. W. Chrostowskiego, prof. A. Nowaka, prof. K. Ożoga, prof. G. Turowskiego, prof. T. Lubelskiego, W. Bzurę, H. Birenbaum (Izrael), A. Socci (Włochy), N. Pereira (Portugalia). Wydawnictwo Biały Kruk oprócz szerokiej gamy pozycji książkowych wydaje także czasopismo – miesięcznik zatytułowane Wiara, Patriotyzm i Sztuka oraz tworzy religijne filmy dokumentalne.

Książka

Wielka Księga Patriotów Polskich to wydanie można powiedzieć encyklopedyczne czy też leksykonowe. Autorzy na 552 stronach zamieścili notki biograficzne prawie 500 polskich patriotów, bohaterów, ale też zasłużonych ludzi Kościoła, naukowców, sportowców. Twórcy księgi podzielili dzieło na trzy wielkie rozdziały, odpowiadające czasom, w jakich żyli przedstawieni patrioci. Mamy więc rozdział I „Średniowiecze„, rozdział II „Wieki XVI – XIX„ oraz rozdział III ”Wiek XX i współczesność”. Recenzowaną książkę otwiera przedmowa od wydawcy, Leszka Sosnowskiego, zatytułowana Na 1050-Lecie Chrztu Polski. W dalszej części otrzymujemy wstęp napisany przez prof. Andrzeja Nowaka, omawiający pokrótce dzieje naszej Ojczyzny, mający wymowny tytuł, sugerujący znaczenie i sposób wykorzystania prezentowanej książki – Księga Pomocy. W kolejnej odsłonie czytelnik znajduje już konkretne biogramy osób zasłużonych dla Polski. W każdy rozdziale nazwiska patriotów zostały ułożone alfabetycznie. Jednakże są pewne odstępstwa od tej normy, np. niektóre postacie należy szukać według imienia lub pseudonimu, a nie nazwiska. Rozdział I otwiera poznański biskup Andrzej Łaskarzyc (ur. ok. 1362, zm. 24 sierpnia 1426 r. w Gosławicach) – prawnik, dyplomata i przedstawiciel Królestwa Polskiego na soborach w Konstancji i Pawii – Sienie. W dalszej kolejności mamy: Bartłomieja z Jasła, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Pobożnego, Bolesława Wstydliwego, Czesława (błogosławionego), Elżbietę Łokietkówną, Elżbietę Rakuszankę, Erazma Ciołka, Galla Anonima, Grzegorza z Sanoka, Henryka Brodatego… Naturalnie nie było moim zamiarem, aby wymienić wszystkie postacie, ale chciałem przedstawić jak to realnie wygląda w książce, gdzie obok wszystkim znanych np. władców Polski możemy znaleźć także osoby mało znane czy wręcz dla większości zupełnie anonimowe. Rozdział o średniowieczu zajmuje strony od 10 do 127. Kolejna część o wiekach XVI–XIX znajduje się na stronach od 128 do 341. I w tym miejscu znajdujemy: Annę Jagiellonkę, Arciszewskiego Krzysztofa, Asnyka Adama, Bema Józefa Zachariasza, Bidzińskiego Stefana, Bielińskiego Franciszka, Bielskiego Marcina, itd. … W ostatniej odsłonie dotyczącej wieków XX i XXI, na stronach 342 – 549, czytelnik może przeczytać m.in. o: Andersie Władysławie, Askenazym Szymonie, Baczyńskim Krzysztofie Kamilu… Księgę zamyka, bardzo przydatny zresztą, indeks postaci.

Na zakończenie recenzji należy podkreślić znakomite wydanie książki. Wielka Księga patriotów Polskich oprawiona została w twardą lakierowaną oprawę, a okładkę zdobi polski orzeł w koronie czasów jagiellońskich. Kartki są zszyte, co gwarantuje trwałość publikacji. Nie zauważyłem także błędów redakcyjnych i korektorskich w książce.

Uwagi

Dla mnie minusem książki jest... zbyt intensywny zapach farby drukarskiej. Ale to w sumie moje „dziwactwo”, że dla mnie niektóre książki pachną, a niektóre nie.

Podsumowanie

Wielką Księgę Patriotów Polskich mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim, którym bliski jest patriotyzm, przywiązanie do naszej Ojczyzny (żeby nie napisać pompatycznie miłość do ojczyzny) czy też osobom zainteresowanym ogólnie historią Polski. Dodatkowy atut tej książki to przedstawienie wielu postaci nieznanych lub zapomnianych w świadomości rodaków. Polecam.

Plus minus:
Na plus:
+ temat książki: zmieszczenie blisko 500 patriotów w jednej księdze
+ niekiedy całkowicie zapomniani i nieznani bohaterowie
+ autorzy i praca redakcji
+ udany dobór ilustracji
+ bardzo ładne wydanie
Na minus:
- zbyt intensywny zapach farby drukarskiej

Tytuł: Wielka Księga Patriotów Polskich
Autorzy: praca zbiorowa pod redakcją: Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Ożoga, Leszka Sosnowskiego
Wydawca: Biały Kruk
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7553-148-0
Liczba stron: 552
Oprawa: twarda
Cena: ok. 100 zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Finnefrock24 pisze:

  Jest to z pewnością ciekawa pozycja

 2. Marek pisze:

  Kto wystawiał certyfikaty patriotyzmu postaciom wymienionym w księdze ?????

 3. Szymon Nowak pisze:

  Drogi Marku z pewnością nie „Gazeta Wyborcza” 🙂

 4. Piotrek pisze:

  Wydawnictwo Biały Kruk jest raczej znane z poglądów prawego, zbliżonego do nacjonalistycznego skrzydła partii z prawem i sprawiedliwością w tle. Przy czym pan M. od służb specjalnych należy raczej do umiarkowanej wersji...

  • Zbigniew pisze:

   no przecież nie będziemy gloryfikować komunistycznych zbrodniarzy })

   • Piotrek pisze:

    Czemu komunistycznych i czemu zbrodniarzy? O ile wiek komunizmu w naszym kraju nie było, ale ludzie pracowali bardzo ciężko. Ptaszycki, gen. Ziętek - te nazwiska znaczą wiele, dla ludzi którzy mieszkają tam gdzie działali. Czy coś nie tak?

 5. wir pisze:

  Znakomita książka.

Zostaw własny komentarz