Prezydent: „Nadal płacimy za brak państwa polskiego w XIX wieku”


Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas wizyty w Krośnie powiedział, iż nadal płacimy za brak państwa polskiego w XIX wieku i wynikłego z tego zapóźnienie cywilizacyjne.

Bronislaw Komorowski Prezydent RP / fot. prezydent.pl

Bronislaw Komorowski Prezydent RP / fot. prezydent.pl

Wg prezydenta to m.in. dlatego w Stanach Zjednoczonych nie jest dziś należycie pamiętany wkład polskiej myśli technicznej i odwagi biznesowej w uruchomienie wielkiej, decydującej do dzisiaj o losach świata produkcji surowca energetycznego ropy naftowej - nawiązując do wcześniejszego wystąpienia prof. Jana Lubasia z Instytutu Nafty i Gazu w Krośnie.

Podczas wizyty w Krośnie prezydent odwiedził także Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest pierwszym i jedynym w Polsce interaktywnym centrum turystyczno-kulturalnego prezentującego temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości.

Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje niezwykłą podróż po świecie szkła. Składa się z dwóch obiektów - z budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku. Głównymi atrakcjami budynku głównego są prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne.

Prezydencka wizyta w Krośnie zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który mieści się na tamtejszym rynku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Piotrek pisze:

  Prezydent „jak zwykle” w sprawach wymagających szerszej wiedzy niż ułani plecie „trzy po trzy”. Winni? My sami! Zamiast brać przykład z Czechów myśmy radośnie wojowali w imię wolności pojmowanej jako pitu-bajdu trzy po trzy, zamiast korzystać z możliwości rozwoju przemysłu i handlu - myśmy wojowali...
  W ramach bzdur: czcimy po kolei: konstytucję 3 maja, zamiast zastanawiać się czy ona była potrzebna, czcimy okres napoleoński i powstanie listopadowe miast zastanowić się kim był i do czego dążył Drucki - Lubecki... Potem kilka innych podobnych spraw by się znalazło.
  Ciekawostek kilka:
  - rozwój Śląska czy Wielkopolski - to zasługa Prus czy Ces. Niemieckiego
  - rozwój Gdańska i Pomorza - zasługa j.w.
  - rozwój intelektualny i naukowy Krakowa czy Lwowa, potem gospodarczy - zasługa zmian politycznych i Stańczyków
  - rozwój Śląska Cieszyńskiego - zasługa podejścia Czechów
  W ramach bzdurnych ciekawostek kolejnych: w zasadzie powstania styczniowe czy listopadowe to działy się niemal wyłącznie na terenie zaboru rosyjskiego, to tam nie było czegoś jak Stańczycy czy podejścia na zasadzie Poznańskiego: pracujmy tu i teraz...
  Czcimy Słowackiego, Mickiewicza - jakieś tam durne Winkerlidy - o Norwidzie nie pamięta nikt, podobnie nie zastanawiamy się dlaczego masa szlachty w XIX w. miała głównie tytuły i dlaczego za rozwojem stali Żydzi czy Niemcy...

Zostaw własny komentarz