Pośmiertny awans rotmistrza Witolda Pileckiego


Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o pośmiertnym awansie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

Witold Pilecki

Witold Pilecki

Wniosek złożyła Federacja Stowarzyszeń Weteranów i Walk o Niepodległość RP, która zrzesza 17 stowarzyszeń i związków kombatanckich.

Rehabilitacja prawna Witolda Pileckiego oraz pozostałych, osądzonych wraz z nim w 1948 roku, nastąpiło 1 października 1990 roku. Wówczas Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im podczas procesu zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć. Dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o obozie, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. został przewieziony do obozu i otrzymał numer 4859. Wewnątrz obozu udało mu się utworzyć, liczący kilkuset członków, Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży.

W obawie przed przewiezieniem do innego obozu i dekonspiracją, wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób uciekł z obozu. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansował do stopnia rotmistrza. Angażował się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania „Chrobry II”. Po powstaniu jako jeniec trafił do obozu w Murnau. Po wojnie został oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Został złapany przez UB i w konsekwencji oskarżony o szpiegostwo. Został skazany na śmierć, wyrok wykonano.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    A co teraz z rotmistrzem? Pewnie nic się nie zmieni, bo to taki „związek frazegologiczny”, że Witold Pileci = rotmistrz.

Zostaw własny komentarz