Prezydent z wizytą w Macedonii. Otrzymał „Order 8 września”


Prezydent RP Bronisław Komorowski rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Republice Macedonii. Wizyta ma związek z 20. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami. Spotka się z prezydentem Gjorge Iwanowem, premierem Nikołą Grujewskim, a także Polonią.

Prezdent RP Bronislaw Komorowski odbiera od prezydenta Macedonii  Gjorga Iwanow order / fot. Konrad Tracz vel Bednarczyk

Prezydent RP Bronisław Komorowski odbiera od prezydenta Macedonii Gjorga Iwanow order / fot. Konrad Tracz vel Bednarczyk

Prezydent Komorowski został odznaczony wysokim macedońskim odznaczeniem Orderem 8 września. Dnia 8 września 1991 dotychczasowa Socjalistyczna Republika Macedonii ogłosiła niepodległość jako Republika Macedonii, na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono w tym kraju order, jaki otrzymał nasz prezydent. Odznaczenie przyznawane jest za wyjątkowe zasługi w rozwoju i wzmacnianiu przyjaznych stosunków, pokoju i sprawiedliwej współpracy pomiędzy krajami, a także wspieranie i wzmacnianie  pozycji międzynarodowej i prestiżu Republiki Macedonii.

„Dziękuję za odznaczenie, traktując je jako nie tylko wyróżnienie, ale także okazanie wdzięczności Polsce - obywatelom Polski, państwu polskiemu - za wsparcie, które staramy się udzielać jak najskuteczniej na drodze Macedonii ku integracji europejskiej” – powiedział prezydent Komorowski odbierając order.

Bronisław Komorowski złożył także wieniec pod Pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii, który znajduje się Parku Žena Borec. Monument zbudowano w stylu antycznym, przedstawia pozłacane statuy czterech koni, Prometeusza i uosabiającą zwycięstwo Nike.

Prezdent RP Bronislaw Komorowski w Macedonii 03

Pomnik Poległych Bohaterów Macedonii / fot. Konrad Tracz vel Bednarczyk

Pierwszego dnia podpisanie również umowy pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Nauki Macedonii w obecności Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Macedonii.

Dokument reguluje zasady prowadzenia wymiany akademickiej i specjalistów w obszarze szkolnictwa wyższego, w tym: ustalenie limitów i form wymiany, warunków jej finansowania, przyznawania świadczeń oraz warunków organizacyjnych z tym związanych. Realizacja porozumienia będzie miała wpływ na podniesienie poziomu oraz jakości kształcenia w szkołach wyższych, a także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli akademickich i rozwój młodej kadry naukowo-dydaktycznej.

Na zakończenie dnia prezydent spotkał się w Ambasadzie RP z Polonią zamieszkującą Macedonię.

fot. Konrad

Prezydent RP Bronislaw Komorowski składa wieniec pod pomnikiem Poległych Bohaterów Macedonii / fot. Konrad Tracz vel Bednarczyk

W dniu jutrzejszym Prezydent wraz z Pierwszą Damą odwiedzi znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Ochrydę. Antyczne miasto znajduje się na południowym zachodzie Macedonii. Mieści się tam m.in. Monastyr św. Nauma, który został założony w 905 roku przez św. Nauma Ochrydzkiego - ucznia Cyryla i Metodego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Pomniki w stylu antycznym Nike, Prometeusz, ciekawe co na to Grecy. Mają rozmach Macedończycy.

Zostaw własny komentarz