Człowiek, który zjednoczył Niemcy. Historia i legenda Żelaznego Kanclerza


Nie nadawał się na pruskiego urzędnika, był zarazem pragmatyczny i skory do kompromisu, jak i niezależny, buntowniczy. Biografia Bismarcka to uniwersalna sylwetka wodza, którego portret jest tak barwny, jak i niejednoznaczny. Dzięki sprawnej narracji czytelnik ma wrażenie, że obcuje nie z historyczną postacią, ale żywym człowiekiem, politycznym wirtuozem, którego geniusz na trwałe odcisnął ślad na kartach historii Niemiec, Polski i całej Europy.

Bismarck. Żelazny KanclerzBismarck. Żelazny Kanclerz Jeana-Paula Bleda, znawcy historii Niemiec i Austrii, autora wielu książek poświęconych dziejom Niemiec i Austro-Węgier XIX wieku, to pierwsza tak kompletna biografia jednego z najwybitniejszych wodzów w historii wydana na polskim rynku. Bled, nie pisząc klasycznego podręcznika, inspiruje do zgłębiania tematu. Książka, choć napisana lekkim stylem, jest bogatym kompendium wiedzy o historii Europy Środkowej, wnosi także wiele do zrozumienia późniejszych procesów wyzwalania się narodów spod dominacji austro-węgierskiej i niemieckiej oraz burzliwych wydarzeń XX wieku.

Autor skupia się na politycznej roli kanclerza, a w tle podaje szczegóły życia prywatnego. Buduje bogaty portret Bismarcka, nie przeciążając tekstu faktami, datami, mozolnymi relacjami, splata je tak, że nawet bez głębszej wiedzy o epoce czytelnik poznaje proces przebudowy państwa niemieckiego. Bled śledzi historię Prus, które musiały walczyć o swą rolę pod dominacją austriackiego domu Habsburgów, by stworzyć potem nowoczesne państwo niemieckie, gdzie funkcjonuje konstytucja, są wolne wybory i ubezpieczenia społeczne. Równocześnie autor ukazuje inne oblicze tego państwa – kraju gdzie króluje Kulturkampf, partie mają znaczenie tylko pozorne, zaś król, a potem cesarz jest tylko marionetką. Burzliwe dzieje XIX wieku ukazane są w perspektywie wybitnej jednostki, jaką bez wątpienia był Bismarck. Książka to historiozoficzna propozycja, której lektura pomaga zrozumieć także współczesną myśl polityczną.

Bismarck. Żelazny Kanclerz to nie tylko sylwetka polityczna i psychologiczna wodza, ale również kompendium wiedzy o systemie rządów charakterystycznych dla XIX wieku.

Jean Paul Bled to specjalista od historycznych biografii i jeden z najbardziej cenionych badaczy  dziejów europejskich dynastii. Przez wiele lat autor był dyrektorem studiów germańskich na Uniwersytecie w Strasburgu i uznawany jest za wybitnego znawcę politycznych stosunków francusko-niemieckich.

Portret Żelaznego Kanclerza przypadnie do gustu nie tylko zainteresowanym historią Niemiec i pasjonatom biografii. To lektura dla każdego, kto chce zrozumieć procesy historyczne i role wielkich przywódców. Role, które często, niezależnie od epoki, bywają uniwersalne.

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Piotrek pisze:

    Bismarck powinien być dla masy naszych „orłów” wzorem tego jak prowadzić tzw. Realpolitik. Wystarczy wskazać jak obchodził się z Austrią potem A-W.
    W ramach tzw. ciekawostek - za jego czasów Niemcy miały podpisane traktaty dwustronne w taki sposób, że w zasadzie w każdej wojnie, w zależności od tego co było konieczne mieli chronione tyły i znajdowali się po wygranej stronie...
    Anegdota głosi, że tuż przed śmiercią, widząc w jaki sposób nowy kajzer prowadzi Niemcy, stwierdził, że kraj nie wytrzyma kolejnych 20 lat... Zmarł w poł ’98 r.
    I ze sztuki wróżenia: Jakieś przeklęte błazeństwo na Bałkanach stanie się zarzewiem kolejnej wojny

Zostaw własny komentarz