W Krakowie otwarto EUROPEUM. Kolekcję europejskiego malarstwa i rzeźby


W piątek w Krakowie Muzeum Narodowe otworzyło dla zwiedzających swój jedenasty oddział - EUROPEUM - Ośrodek Kultury Europejskiej. Ekspozycja obejmuje siedem wieków malarstwa i rzeźby europejskiej.

Budynek EUROPEUM, fot. K. Kowalik - MNK

Budynek EUROPEUM, fot. K. Kowalik - MNK

Po raz pierwszy w 134-letniej historii Muzeum Narodowego w Krakowie na osobnej stałej wystawie została pokazana kolekcja sztuki europejskiej  na przykładzie ponad 100 obrazów i rzeźb.

Można na niej zobaczyć m.in. „Ukrzyżowanie„ Paola Veneziano, „Adorację Dzieciątka„ Lorenza Lotto, „Kazanie św. Jana Chrzciciela„ Pietera Brueghla mł. oraz francuską XIV-wieczną rzeźbę ”Madonna z Dzieciątkiem” czy ”Popiersie biskupa” wykonane około 1500 r. w Niderlandach.

EUROPEUM - Ośrodek Kultury Europejskiej będzie pełnił też funkcje edukacyjne oraz stanie się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. W XXI wieku ma uświadamiać publiczności trwającą od wielu stuleci przynależność do Europy naszej kultury i wielu dziedzin sztuki. EUROPEUM ma gościć wystawy, imprezy, koncerty, wykłady dotyczące szeroko rozumianej kultury europejskiej.

Ekspozycja znajduje się w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6.

14 września (sobota)

  • 10.00 – 17.30 – zwiedzanie Galerii z przewodnikiem przeznaczone dla osób indywidualnych; co 30 minut rozpoczęcie zwiedzania dla grup nieprzekraczających 25 osób; chętni zbierają się przed wejściem do EUROPEUM.
Jeden z prezentowanych obrazów to: Pieter Brueghel mł., "Kazanie św. Jana Chrziciela", 1601-1604,

Jeden z prezentowanych obrazów to: Pieter Brueghel mł., „Kazanie św. Jana Chrziciela”, 1601-1604,

Przez cały dzień, w godzinach otwarcia Muzeum, możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanego aktywnego zwiedzania rodzinnego. Do zabawy można włączyć się i przerwać ją w każdym momencie (o ile liczba osób znajdujących się w Muzeum w danej chwili na to pozwala). Karty zadań do indywidualnej pracy do pobrania u osób koordynujących.

15 września (niedziela)

  • 10.00 – 17.30 – zwiedzanie galerii z przewodnikiem przeznaczone dla osób indywidualnych; co 30 minut rozpoczęcie zwiedzania dla grup nieprzekraczających 25 osób; chętni zbierają się przed wejściem do EUROPEUM
  • 11.00 – 17.00 – Dzielnicowa gra terenowa przeznaczona dla dorosłych – przestrzeń galerii oraz najbliższa okolica EUROPEUM (plac Sikorskiego, ulice: Garncarska, Studencka, Czapskich, Kapucyńska, Loretańska), z ich zakamarkami i bogatymi kontekstami historycznymi, staną się planszą do gry dla uczestników, którzy, z pomocą instrukcji otrzymanej na starcie, przyjrzą się bliżej tej części miasta i poznają jej historię. Podążając za wskazówkami, przejdą całą trasę, rozwiązując wszystkie zagadki i odkrywając tajemnice. Na pierwszych 10 drużyn, które ukończą zabawę i poprawnie wykonają zadania, będą czekać niespodzianki.

Jedna drużyna może liczyć maksymalnie 4 osoby!

  • 16.00 – 18.00 – FOTOOBRAZY z Teatrem Figur – happening przed głównym wejściem

Wstęp bezpłatny!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Szkoda, że nasze zbiory dzieł zagranicznych autorów są takie ubogie.

Zostaw własny komentarz