PiS chce uczczenia księcia Józefa Poniatowskiego


„Książę Józef Poniatowski, służąc Ojczyźnie, stał się symbolem poświęcenia i wierności” - w taki sposób posłowie PiS podkreślają zasługi bohatera i chcą uchwalenia uchwały w sprawie upamiętnienia 200 rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego.

Ksiaze Jozef Poniatowski

12 września grupa posłów PiS skierowała do Marszałka Sejmu projekt uchwały, która ma upamiętnić Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego i marszałka Cesarstwa Francuskiego Józefa Poniatowskiego okolicznościową uchwałą.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, wybitnego polskiego żołnierza i dowódcy, bohatera walk o niepodległość Rzeczypospolitej” - napisali wnioskodawcy.

W dalszej części projektu posłowie PiS przypominają w skondensowanej formie biografię Poniatowskiego. Przypominają, iż działał na rzecz uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz walczył w jej obronie w 1792 roku w wojnie z Rosją, a  dowodzone przez niego siły odniosły pod Zieleńcami zwycięstwo nad armią rosyjską. Następnie wnioskodawcy piszą o udziale księcia w powstaniu kościuszkowskim i jego aktywności w organizacji Księstwa Warszawskiego, w którym został głównodowodzącym wojsk.

„Kierowana przez niego armia w czasie wojny z Austrią odniosła sukces pod Raszynem. Podczas wyprawy na Moskwę w 1812 roku prowadził awangardę Wielkiej Armii, walcząc pod Smoleńskiem i Borodino. 16 października 1813 roku cesarz Napoleon mianował księcia marszałkiem Francji.”

Książę zginął w nurcie Elstery 19 października 1813 r., gdy osłaniał odwrót armii Napoleona z przegranej przez niego bitwy pod Lipskiem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Piotrek pisze:

  A teraz powinien stanąć do boju prawnik i powiedzieć że:
  - konstytucja maja trzeciego była uchwalona z naruszeniem ówcześnie obowiązującego prawa, ergo - nielegalnie (coś tam posłów nie poinformowano i takie tam różne)
  - Księstwo Warszawskie było tak samo zależne od Francji jak potem Królestwo Polskie od Rosji i RON w swych ostatnich latach od Rosji, Prus czy Austrii. Ba nawet prawo nam narzucili...
  Może w związku z tym owi panowie poprą kilka innych uchwał dotyczących kilku innych osób?

 2. Piotrek pisze:

  A mniej więcej taki sam jak to, że pewni panowie z PiS-u mają bardzo wybiórczą pamięć. Gierek dla nich jest „be”, kilka innych osób też nie do końca bo z „Ruskimi” sztamę trzymali... a zasług każda z nich ma multum.
  Fakt nie polegają one na wojowaniu z szablą w ręce u boku NieRosji i NieNiemiec ale zawsze.

 3. Grześ pisze:

  Od kiedy PIS-owcy lubią ludzi,którzy byli przywódcami w „komdominium”. Chyba się kolejny raz „mijają z prawdą”?

Zostaw własny komentarz