Otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim


W czwartek, 3 października o godz. 11.30 odbędzie się uroczyste otwarcie nowego budynku Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Mościckiego 7.

Archiwum Państwowego w Gorzowie WielkopolskimUdział w uroczystości zapowiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Będzie to pierwszy od ponad pół wieku budynek w Polsce zaprojektowany w celu ochrony obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom budynek Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim zapewni optymalne technicznie i ekonomicznie warunki dla przechowywania i udostępniania zbiorów, stanowiących jedno z podstawowych i unikatowych źródeł do badań nad historią województwa lubuskiego.

Pierwsze prace nad budową nowego obiektu podjęto w 2007 roku. W roku 2008 władze miasta Gorzowa przekazały działkę przy ul. Mościckiego 7. Projekt koncepcyjny budynku opracował mgr inż. arch. Jacek Sierakowski. W 2010 roku powstał projekt wykonawczy (autor: mgr inż. arch. Leszek Horodyski). W zamyśle autorów budynek swoim wyglądem miał przypominać regał, ze stojącymi na półkach teczkami aktowymi, co miały podkreślać okna i specjalne niebieskie i czerwone (podświetlane) szyby. 8 września 2011 wmurowano akt erekcyjny. Budowę zakończono w czerwcu 2013 roku.

Archiwum Państwowe w Gorzowie zostało utworzone 1 sierpnia 1950 roku. W latach 1950–1991 było zmuszone trzykrotnie zmieniać siedzibę. Przyznawane lokale były niedostosowane do potrzeb archiwum.

Zasób gorzowskiego Archiwum Państwowego liczy 942 zespoły archiwalne, zajmujące na półkach 2,7 kilometrów bieżących. Najstarsze akta pochodzą z XIV w. Najcenniejsze zespoły to: Akta miasta Gorzowa z lat 1316–1945, Zarząd Miejski w Gorzowie 1945–1950, Starostwo Powiatowe Gorzowskie (1945–1950) oraz akt województwa gorzowskiego z lat 1975–1998. Zgromadzone dokumenty, w tym ponad 7 tys. map i planów, stanowią jedno z podstawowych źródeł do badań nad historią północnej części obecnego woj. lubuskiego, obejmującego historyczną ziemię lubuską, zachodnią Wielkopolskę, i Nową Marchię.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz