Kraków straci 40 mln zł na zabytki? Ministerstwo chce je dać innym miastom


Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przymierza się do zabrania Krakowowi 40 mln zł rocznej dotacji dla Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który finansuje rewaloryzację zabytków. Pieniądze mają być rozdzielone pomiędzy inne miasta.

SKOZKJednym z orędowników odebrania dotacji dedykowanej dla Krakowa jest Wrocław, z którym mocno związany jest minister Bogdan Zdrojewski. Ponadto fundusz 40 mln zł miałby zostać odebrany Kancelarii Prezydenta, która przekazuje pieniądze dla SKOZK i przekazany do budżetu ministerstwa. MKiDN planuje stworzyć wspólny fundusz dla najcenniejszych zabytków znajdujących się na liście UNESCO oraz mającym status pomnika historii w Polsce. Miałby liczyć ok. 100 mln zł.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski sprawę odebrania pieniędzy dla Krakowa skomentował w następujący sposób:

„Może dyskutując na forum rządowym o »olbrzymich wydatkach« na krakowskie zabytki, warto zajrzeć do gazet z początku roku. Wtedy to dziennikarze opisywali, że wydatki na nagrody w dziesięciu ministerstwach w 2012 r. pochłonęły 60 mln zł, z czego 20 mln zł przyznał swoim współpracownikom min. Rostowski. Jak to się ma do 40 mln zł na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa? ”

Do tej pory SKOZK sfinansował odnowę całości lub części m.in. Katedry na Wawelu, Kościoła Mariackiego, Kościoła św. Wojciecha, Starej Bożnicy, Wieża Ratuszowa, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Collegium Maius UJ, Gmach główny Akademii Sztuk Pięknych, Barbakan. Szacuje się że do każdej złotówki wydawanej przez SKOZK miasto Kraków i prywatni właściciele zabytkowych obiektów dokładają półtora złotego.

SKOZK to organizacja społeczna, działająca od 1978 r., której celem jest finansowanie odnowy zabytków Krakowa. Organizacja jest dysponentem środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (NFRZK), który od 1990 r. zasila Kancelaria Prezydenta RP. Na mocy ustawy o NFRZK z 1985 r. przewodniczący i członkowie Komitetu powoływani i odwoływani są przez Prezydenta RP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    40 mln? 100 mln? Na zabytki powinno iść 400, to inwestycja w turystykę.

Zostaw własny komentarz