Program telewizyjny dla historyków (14-20 października 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 14 października

9:00 TVP Historia – Rodzina Kanderów
Rok 1956. Wojtek po wyjściu z więzienia wraca do pracy w kopalni. Milka przestaje flirtować z Sekułą. Ten namawia Wojtka, by ubiegał się o stanowisko dyrektora kopalni. Choć na wiecu zorganizowanym na cześć nowego kierownictwa partii Wojtek nie atakuje Botora, ten rezygnuje ze stanowiska dyrektora zakładu. W jego ślady idzie Sekuła, zrzekając się funkcji przewodniczącego rady zakładowej.

11:05 TVP Historia – Poznań – historie osobliwe
Konfederacja barska najdłużej i najskuteczniej działała na terenie Wielkopolski. Nie tylko skutecznie walczono z Rosjanami, ale utworzono regularną władzę konfederacką, która zajmowała się sprawami administracyjnymi i ściągała podatki. W odcinku autorzy pokażą miejsce jednej z największych bitew w Pakości nad Notecią. Konfederaci w Wielkopolsce byli na tyle silni, że zaplanowali wyprawę na Warszawę. Niestety ponieśli porażkę pod Błoniem.

12:50 Viasat History – Życie w czasach Jezusa
W serialu widzowie poznają wielorakie aspekty życia w biblijnych czasach. Historyk, profesor Arne Kislenko, wyrusza do Izraela, aby przyjrzeć się życiu zwykłych ludzi w czasach Jezusa Chrystusa. Profesor Kislenko sam doświadczy podobnych przeżyć, jakie były udziałem ówcześnie żyjących ludzi. Dzięki rozmowom z ekspertami w dziedzinie okresu biblijnego dowie się wielu fascynujących szczegółów na temat tamtych czasów.

15:00 Discovery Historia – Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

16:00 TVP Historia – Poszukiwacze zagubionych cywilizacji
Cykl poświęcony największym sukcesom polskich archeologów, odkryciom, które wniosły do polskiej i światowej nauki coś nowego. Wypowiedzą się badacze reprezentujący różne gałęzie archeologii. Zaprezentują również animacje komputerowe - m.in. rekonstrukcje starożytnych budowli, domów, pałaców, świątyń, grobowców i grodów z różnych stron świata i okresów historii. Autorzy przemierzyli Europę, Azję, Afrykę i Amerykę, podążając śladami polskich badaczy. Ten odcinek opowiada o grodach i kamiennych kręgach wzniesionych na terenie Polski.

18:00 TVP Historia – Z królestwa śmierci
Opowieść o losach ośmiorga świadków istnienia obozu zagłady w Sobiborze, którzy po latach spotykają się w miejscu, które na zawsze odmieniło ich życie. Większość z nich po raz pierwszy od chwili opuszczenia obozu śmierci odwiedza to miejsce. Byli więźniowie opowiadają, w jaki sposób trafili do obozu, jak on funkcjonował. Próbują odtworzyć jego topografię. Oprócz byłych więźniów w spotkaniu po latach bierze udział Thomas Toivi Blatt, autor powieści i scenariuszy filmowych podejmujących temat Sobiboru.

21:30 Discovery Historia – Najwięksi zdrajcy w historii
Sylwetka Mordechaja Vanunu, najgroźniejszego szpiega w historii Izraela, który w 1986 roku ujawnił zachodnim dziennikarzom istnienie w Izraelu tajnego arsenału broni nuklearnej.

2:05 TVP Historia – Powstanie zamojskie
Pod koniec 1942 roku hitlerowcy nasilili akcje pacyfikacyjne i wysiedleńcze wsi powiatu zamojskiego i tomaszowskiego. W miejsce Polaków sprowadzali kolonistów niemieckich. Zamojszczyzna miała stać się przyczółkiem i gospodarczym zapleczem dla wojsk niemieckich. W latach 1942-1943 z Zamojszczyzny deportowano do obozów zagłady kilkadziesiąt tysięcy chłopów. W obronie pacyfikowanej ludności wystąpiły partyzanckie oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.

Wtorek, 15 października

8:25 TVP Kultura - MDM - Film Erica Bednarskiego o architekturze i ideologii
Film dokumentalny Erica Bednarskiego: kandyjskiego reżysera polskiego pochodzenia. Mocno udokumentowana historia jednego z najciekawszych warszawskich placów - perły architktury socrealistycznej. MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) powstawał jako wielki zespół mieszkaniowy w Śródmieściu Południowym, wzniesiony został w latach 1950 - 1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego.

10:00 Discovery Historia – Sekrety i skarby
Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

11:05 Viasat History – Destrukcyjne żywioły
Sroga susza, ulewny deszcz, ekstremalny chłód i nieobliczalny wiatr to jedne z najpotężniejszych sił przyrody. Dane o historycznych bitwach i zaginionych cywilizacjach wskazują na to, że niedocenianie bądź błędne prognozowanie pogody często powodowało katastrofalne skutki. Każdy z odcinków rozwiązuje tajemnice kryjące się za ważnymi wydarzeniami historycznymi.

14:05 TVP Historia – Szkoła w Brzezince
„Drutami ogrodzony skrawek świata/ Gdzie ludzie tylko numerami są/ Gdzie brat spodlony gnębi swego brata/ A śmierć koścista dłoń wyciąga swą.” - Tak zaczyna się szkolny hymnu, który podczas wszystkich uroczystości śpiewają uczniowie szkoły podstawowej imienia Pomnika Dzieci Więźniów Oświęcimia w Brzezince. Dalej jest mowa o morzu ludzkiej krwi łez i o tysięcy ofiar wspólnym grobie. Hymn wzbudza kontrowersje wśród rodziców. Niektórzy z nich zastanawiają się, czy jego treść nie jest zbyt okrutna jak na dziecięcą wrażliwość? Czy to nie za wiele dla dziecięcej psychiki? Dyrektor szkoły i rada pedagogiczna bronią się argumentem, że hymn podkreśla wyjątkowość miejsca, jakim jest Brzezinka - dawne Birkenau - i że stanowi on część tradycji szkoły. A o czym mamy śpiewać? Przecież dzieci wiedzą, że nie mieszkają pod Disneylandem, tylko niedaleko drutów..

16:00 Discovery Historia  Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki
Wytwórnia filmowa „Czołówka” była flagowym producentem filmów dla powojennej armii. Powstała w Związku Radzieckim przy tworzącym się Ludowym Wojsku Polskim. Stworzyli ją ludzie, którzy wcześniej pracowali w wytwórniach sowieckich. Program poświęcony jest wydarzeniom historycznym z czasów II wojny światowej, a także okresowi powojennemu. Pod lupę zostały wzięte nie tylko wydarzenia, które niejednokrotnie wzbudzały kontrowersje. Widzowie poznają również historie bohaterów, którzy zostali zapomniani oraz pokrętne losy Polski.

20:00 Discovery Science – Przedziwne historie o UFO
16 lipca 1945 roku to pamiętna data wybuchu bomby atomowej. Niektórzy ludzie twierdzą, że owego dnia przybysze z obcych planet rozpoczęli przejmowanie władzy na Ziemi.

21:50 TVP Kultura – Życie za życie. Maksymilian Kolbe
Oświęcim, rok 1941. W obozowej żwirowni następuje zawał ziemi. Niespodziewane wydarzenie stwarza szansę ucieczki jednemu z więźniów, Janowi. Mężczyzna wykorzystuje ją i dzięki pomocy ludzi dobrej woli trafia do klasztoru w Alwerni. Znajduje w nim schronienie. Tutaj otrzymuje wiadomość, co stało się w obozie po jego ucieczce. Hitlerowcy skazali za to dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów na śmierć głodową w bunkrze. Wśród nich znalazł się ojciec Maksymilian Kolbe, który dobrowolnie zgłosił się za jednego ze skazanych.

23:00 Discovery Historia – Bruce Lee – karate mistrz
Sylwetka Bruce’a Lee, mistrza sztuk walki, oraz analiza jego wpływu na system wartości społecznych. Pomimo że kariera aktora trwała krótko, bowiem Lee zmarł w wieku 32 lat, utrwalone w filmach techniki sztuk walki stały się wzorcem dla adeptów tej dyscypliny sportu. Równie nieoceniony okazał się wkład bohatera w psychologię walki i jej filozoficzne podłoże. Aktor stał się inspiracją dla tysięcy fanów na świecie. Dokument prezentuje niepokazywane do tej pory archiwalne materiały filmowe, a także wywiady z Brucem Lee.

Środa, 16 października

8:15 TVP Kultura – Simone Weil
Filmowa biografia XX wiecznej filozofki, pisarki i aktywistki francuskiej nie jest tylko zapisem fragmentu jej życia w czasie okupacji niemieckiej, ale również, jeśli nie przede wszystkim prezentacją jej idei i światopoglądu.

9:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Program skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii II wojny światowej: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Autorzy nie ukazują jedynie faktów historycznych, ale próbują zilustrować konflikt pokazując, czym był on dla żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny, a także dla zwykłych ludzi, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

11:20 TVP Historia – Los żołnierza
Reportaż jest zapisem niezwykłych losów Romana Bara, „przestępcy” z Armii Krajowej. Po dość typowym, podstępnym aresztowaniu w 1944 roku na terenach Lubelszczyzny wraz z wieloma innymi towarzyszami broni przeszedł swą gehennę w łagrach ZSRR. Trafił do Borowicz. Ciężkie warunki pobytu i mordercza praca w kopalni węgla, przy budowie dróg itp. sprawiły, że wielu spośród kilku tysięcy internowanych więźniów zmarło. Internowanych zwalniano po paru latach, nasz bohater reportażu przeżył. Dziś jest świadkiem tamtych dni.

12:50 Viasat History – Wzgórze Świątynne
Historia Wzgórza Świątynnego, jednego z najważniejszych na świecie miejsc kultu religijnego. Serial wyjaśnia podłoże konfliktów, konspiracji i proroctw związanych z przeszłością tego terenu. Spogląda w jego przyszłość, próbując zbadać, dlaczego wielu ludzi uważa, że zbudowanie tam kontrowersyjnej Trzeciej Świątyni może doprowadzić do nazbyt radykalnych zmian.

15:00 TVP Historia – Tajemnice początków Polski
Wydarzenia historyczne związane z wyspą Ostrów Lednicki. Autorzy zaczynają opowieść od czasów, kiedy na wyspie nie było jeszcze grodu. Następnie przybliżają okres od utworzenia na niej przez Mieszka I siedziby obronnej do wydarzeń w latach 1038- 1039, czyli najazdu Brzetysława I.

16:00 TVP Historia – Gwiazdor – Aleksander Wolszczan
Dokument stara się przybliżyć postać naukowca, erudyty i amatora literatury science fiction, znawcy malarstwa i poezji - Aleksandra Wolszczana. Astronom, urodzony w 1946 roku w Szczecinku, zasłynął jako odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, położonego niemal 1000 lat świetlnych od Ziemi. Wokół omiatającego kosmiczną pustkę promieniowaniem Roentgena pulsara wypatrzył w 1991 r. trzy planety. 14 lat później odnalazł czwartą, należącą do tego układu. Bohater opowiada o dzieciństwie i drodze do sławy.

17:20 TVP Regionalna – Listy do PRL-u
Historia ludzi ukazana przez pryzmat skarg wysyłanych do przedstawicieli różnych urzędów w czasach PRL.

21:25 TVP Historia – Jestem synem ludobójcy
Głównym bohaterem i narratorem filmu jest Niklas Frank, niemiecki pisarz i dziennikarz, wieloletni współpracownik magazynu „Stern”, najmłodszy syn Hansa Franka, zbrodniarza wojennego. Niklas większość swego życia spędził na poszukiwaniu znajomych, przyjaciół, podwładnych oraz członków rodziny ojca, aby poznać o nim prawdę. W trakcie poszukiwań odkrył wiele nieznanych faktów, które świadczą o bezwzględności generalnego gubernatora. Większość rodzeństwa Niklasa nie podziela tego punktu widzenia. Ich zdaniem Hans Frank był niewinny.

00:30 Viasat History – Narzędzia śmierci
Serial przedstawia narzędzia, których używano do zadawania śmierci. Widzowie poznają fascynującą historię rozwoju broni, towarzyszącej cywilizaji od zarania dziejów. Interesujące eksperymenty pokażą, jak pomysłowo projektowano ostrza i kule, aby zadane nimi rany były jak najpoważniejsze. Eksperci medyczni opowiedzą o prymitywnych sposobach wykorzystywanych w przeszłości do leczenia rannych.

Czwartek, 17 października

7:00 Discovery Historia – Autopsja mumii
Seria łączy w sobie elementy historii i medycyny sądowej. Grupa archeologów i ekspertów od zmumifikowanych szczątków udaje się w najdalsze zakątki świata śladami wymarłych cywilizacji. W każdym odcinku analizie poddawane są dwie mumie z różnych rejonów globu. Prowadząc badania liczących tysiące lat zwłok, naukowcy dowiadują się, gdzie i w jakich warunkach były przechowywane, a także jakie techniki zastosowano w procesie ich balsamowania. Widzowie poznają też historię, kulturę i wierzenia ludów, które mumifikowały zmarłych.

10:10 TVP Regionalna - Papieski reporter. Film o Marku Skwarnickim
Marek Skwarnicki, pracownik „Tygodnika Powszechnego”, zyskał popularność cyklem felietonów. Pewnego dnia kardynał Wojtyła zaproponował mu udział w Forum Europejskiego Laikatu Katolickiego. Wkrótce decyzją Pawła VI dziennikarz został członkiem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich. Podstawą dokumentu jest wywiad-rzeka z Markiem Skwarnickim. Uzupełniają go wypowiedzi znajomych bohatera: Czesława Miłosza, prof. Władysława Bartoszewskiego, kardynała Franciszka Macharskiego i ojca Jana Góry. Wykorzystano również materiały archiwalne TVP.

11:40 Viasat History – Wspaniałe szlaki kolejowej Europy
Michael Portillo wyrusza w kolejową podróż po Europie, szlakami opisanymi w przewodniku George’a Bradshawa z 1913 roku, zatytułowanego ‚Continental Railway Guide’. Ta wyprawa zabierze go do przedwojennej Europy królów i cesarzy, pełnej przepychu i elegancji. Ten napisany na początku XX wieku poradnik otworzył przed ówczesnymi turystami wielki i egzotyczny świat pełne świateł i blasku metropolie, dramatyczne krajobrazy alpejskich gór, połyskujące na horyzoncie morskie fale i malownicze wsie. W serialu, śladami turystów z przeszłości, Michael Portillo odwiedza wsie, miasteczka, miasta i kraje wymienione w przewodniku Bradshawa w tym Francję, Węgry, Szwajcarię, Niemcy i wiele innych.

12:00 Discovery Science – Być jak Da Vinci
Dzieła Leonarda da Vinci. takie jak „Dama z łasiczką”, „Mona Lisa” czy „Ostatnia wieczerza” od dziesięcioleci zachwycają ludzi. Nie mniej emocji wzbudzają pozostawione przez artystę projekty maszyn oblężniczych i broni. Od blisko pięciuset lat stanowią one przedmiot wnikliwych analiz kolejnych pokoleń naukowców. Nigdy jednak nie zostały zrealizowane. W programie inżynierowie, historycy i budowniczowie wcielają w życie śmiałe wizje mistrza i rekonstruują wynalazki wyłącznie przy użyciu materiałów dostępnych w czasach Leonarda da Vinci.

13:50 TVP Historia – Praga
Obraz Pragi ukazany przez przemieszczającą codziennie miasto listonoszkę.

15:55 TVP Historia – Chirurdzy wojenni
Historia wynalazków inspirowanych wojną - czego używamy dzisiaj dzięki wojnom? Wiele osiągnięć medycyny jest rezultatem działań lekarzy pracujących w pobliżu pól walki. W programie omówiono pracę lekarzy frontowych - od czasów starożytnego Rzymu, przez wojny napoleońskie, wojnę secesyjną w Ameryce, aż po dwie kolejne wojny światowe. Podczas pierwszej z nich lekarze rozwinęli swoje umiejętności w zakresie chirurgii plastycznej i transfuzji krwi. Druga wojna światowa wpłynęła na rozwój technik leczenia złamań. Medycyna musi stale brać pod uwagę powstawanie nowych rodzajów broni. Dokumentaliści prezentują m.in. działania wojenne prowadzone podczas słynnej bitwy o japońską wyspę Iwo Jima, która rozegrała się na początku 1945 roku.

17:35 Viasat History – Helena Trojańska
Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej.

18:15 TVP Historia – Chopin – ostatnia podróż
Dokument opowiada o ostatniej podróży Fryderyka Chopina do Londynu i Szkocji na przełomie 1848 i 1849 roku. Dzięki bogatej ikonografii i inscenizacjom udało się odtworzyć klimat epoki oraz atmosferę ostatnich miesięcy życia wielkiego kompozytora. W Londynie Chopin zamieszkał w jednej z najpiękniejszych dzielnic, przy Bentick Street. W apartamencie miał do dyspozycji aż trzy fortepiany. Mimo postępującej choroby, prowadził ożywione życie towarzyskie.

19:00 History – Wojny magazynowe – Teksas
Kupujący walczą o skład mebli, które mogą przynieść nawet sto tysięcy dolarów zysku. Ricky i Bubba zdobywają autografy zawodników futbolu amerykańskiego, ale czy to na pewno autentyki?

21:00 Discovery Science – Zwykłe rzeczy – niezwykłe wynalazki
Jak można zbudować miniaturowy port lotniczy? Jak zaprojektować dom, który oprze się sile huraganu? Jak hoduje się rabarbar w całkowitej ciemności?

23:00 Discovery Historia – Serety starożytności
Nowe spojrzenie na tajemnice egipskich piramid oraz podróż w czasie o ponad sześć tysięcy lat wstecz, do czasów cywilizacji Sumerów. Dokument przedstawia także największe na świecie piramidy leżące w sercu Ameryki. W środku piramidy Majów jest scena przeznaczona do misternych i krwawych rytuałów, odprawianych przez królów starożytnego Meksyku. W ścianach piramidy Słońca i Księżyca w Teotihuacán odnaleziono szczątki ludzi.

Piątek, 18 października

8:00 Discovery Historia – Bitwa o zamek
W 1216 roku wojska francuskie dotarły do Dover, aby zdetronizować króla Anglii. Jednak Francuzom nie udało się sforsować potężnych fortyfikacji zamku i ponieśli klęskę.

10:20 Viasat History – XX wiek Jamesa Maya
James May odkrywa w serialu, w jaki sposób mnogość odkryć w ciągu tego jednego stulecia zrewolucjonizowała tak jednostki jak i całe społeczeństwa, od samochodów po drapacze chmur i po medyczne innowacje, także te przełomowe, z dziedziny genetyki. James przygląda się, niegdyś luksusowym, samolotom i samochodom i ocenia ich wpływ na zmianę świata. Innowacje w sposobach podróżowania i komunikacji sprawiły, że świat się nagle zdaje dużo mniejszy.

12:00 Discovery Science – Dekonstruktor
Matt Blashaw przeprowadza serię fascynujących eksperymentów, które pokazują, że domowe zacisze może być niebezpieczne. Widzowie dowiedzą się, czy mocne granitowe blaty kuchenne wytrzymają uderzenie kulą z kręgielni, czy piłki golfowe mogą zniszczyć hartowane szkło, a także że zmywarka potrafi eksplodować.

13:00 TVP Regionalna – Skarby prowincji
W tym odcinku odwiedzamy Mogilno, a tam m.in. pobenedyktyński klasztor, późnogotycki kościół św. Jakuba Apostoła oraz Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku.

15:00 TVP Historia – Człowiek świętego imienia
Legenda o losach i działalności Romualda Traugutta ewoluowała w literaturze i tradycji polskiej. Dla Elizy Orzeszkowej był herosem walki o sprawę narodową. W okresie międzywojennym otaczano go kultem i kreowano na duchowego przewodnika marszałka Józefa Pilsudskiego. W Polsce Ludowej przedstawiano go jako bojownika walczącego o wyzwolenie społeczne i narodowe w tej właśnie kolejności. W książce „Kompleks polski” Tadeusza Konwickiego jest podrzędnym człowiekiem, który nie tylko nie był bohaterem, ale nawet nie chciał nim zostać. Jakim człowiekiem zatem był naprawdę: czy był człowiekiem doskonałym, nieskazitelnym, czy też na jego życiorysie możemy znaleźć jakieś rysy - to główne pytania, na jakie odpowie nasza audycja dokumentalna. Głównym celem audycji dokumentalnej jest przybliżenie sylwetki bohatera narodowego, w gruncie rzeczy mało znanej, trochęprzez lata zapomnianego i przysypanego pyłem kolejnych narodowych zrywów, zwycięstw i upadków. Gdyby nie udział w Powstaniu Styczniowym, pozostałby niczym niewyróżniającym się człowiekiem.

17:25 TVP Kultura – Człowiek, który zjechał z Everestu
Uhonorowany statuetką Oskara w 1976 roku za najlepszy film dokumentalny. Jest to zapis wyprawy zakończonej zjazdem na nartach z Mont Everestu, którego jako pierwszy człowiek dokonał 37 letni Japończyk Yiuchiro Miura. W 1970 roku, po kilkuletnich przygotowaniach zrealizował marzenie swojego życia i zjechał z najwyższej góry południową przełęczą.

19:00 Discovery Science- Cuda stworzone przez człowieka
W Szanghaju powstaje największe centrum komunikacyjne na świecie. Węzeł Hongqiao to gigantycznych rozmiarów stacja przesiadkowa, na której zatrzymywać się będą pociągi, autobusy i samoloty, a pasażerowie będą mogli łatwo zmienić środek transportu. Konstrukcja stanowi ogromne wyzwanie dla projektantów, inżynierów i architektów. Pod jednym dachem milion osób będzie mogło przesiadać się do siedmiu rodzajów środków transportu. W centrum znajdą się: stacja kolejowa, przystanki metra, dworzec autobusowy i lotnisko.

20:30 Discovery World – Samochody – klasyka gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów. Bohaterem wydania jest Michael Kittredge, założyciel firmy Yankee Candle Company, który jest właścicielem ponad 50 samochodów.

22:10 TVP Historia – Sensacje XX wieku
W 1940 roku, z rozkazu Kremla, zginął przebywający na emigracji Lew Trocki, drugi po Leninie w hierarchii władzy bolszewickiej Rosji. Zabójca zatłukł go toporkiem do kruszenia lodu. Stalin zmarł w roku 1953, nie bez dyskretnej pomocy najbliższych współpracowników. Wprawdzie żaden z nich nie ośmielił się podnieść ręki na generalissimusa, ale też nikt nie udzielił mu pomocy, gdy pozbawiony opieki medyków konał w podmoskiewskiej daczy. Gdy schedę po Stalinie przejął Nikita Chruszczow, surowo potępił metody stosowane przez siepaczy z NKWD.

23:00 Viasat Explorer – Bron, która zmieniła historię
Były komandos Wil Willis przedstawia historię broni palnej. Program pokazuje, jak rozwój broni wpłynął na losy świata. W kolejnych odcinkach prowadzący przygląda się poszczególnym modelom i odkrywa, jak powstanie kolejnego pistoletu czy karabinu inspirowało następne konstrukcje. Willis osobiście sprawdza, testuje i komentuje każdy z zaprezentowanych modeli broni. W programie zostaną też odtworzone fragmenty słynnych bitew.

Sobota, 19 października

8:25 TVP Kultura – Braciszek
Pierwowzorem postaci Braciszka jest franciszkanin Alojzy Kosiba - „Alojzeczek”, kwestarz i jałmużnik żyjący w latach 1855-1939. Duchowny, który zbliża się do końca swoich dni, chce uratować życie młodego chłopaka. W kolejnych odsłonach Braciszek żegna się z życiem ziemskim i cieszy się na spotkanie z wiecznością. Pomiędzy tymi scenami-stacjami, w retrospekcjach, widzowie poznają jego niezwykłą osobowość. Życie franciszkanina zostało opisane i wykreowane przez świadków jego świętości.

9:30 TVP Regionalna – Śladami Podlasian
Wędrując śladami Podlasian ponownie odwiedzimy Chicago. Nasi rodacy od wielu dziesiątków lat znani są tam z solidnej pracy głównie na budowach, przy tak zwanej kontraktorze i w firmach sprzątających. O Polakach w Chicago coraz częściej słyszy się dobrze także w wielu innych dziedzinach. Autorzy cyklu Śladami Podlasian Andrzej Godlewski i Marcin Pańkowski tym razem odnaleźli naszych krajan, którzy mają istotny wpływ na rozwój kultury, sztuki i sportu „wietrznego miasta”.

11:00 Discovery Historia – Hitler – anegdoty, mity i kłamstwa
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

12:00 TVP Historia – Klamra
Film „Klamra” jest dokumentem fabularyzowanym ukazującym przełomowe i tragiczne momenty w życiu „żołnierza wyklętego” pułkownika Adama Lazarowicza pseud. „Klamra”. W rolę tytułowego bohatera wcielił się znakomity aktor Mariusz Bonaszewski. Obok niego w filmie wystąpili: Marcin Januszewski w roli Mieczysława Chojnackiego oraz Michał Malinowski w roli Zbigniewa Lazarowicza, syna Adama.

13:00 TVP Regionalna – Jestem gotowy na wszystko..
„Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” - to słowa wypowiedziane przez bohatera filmu. W dokumencie poświęconym drodze kapłańskiej Jerzego Popiełuszki, zakończonej męczeńską śmiercią, autor wykorzystał fragmenty kazań z archiwalnych nagrań (m.in. ze zbiorów TVP) oraz część prywatnych zapisków księdza, które czyta aktor, Krzysztof Pieczyński. Wyniesiony na ołtarze młody ksiądz za wolną ojczyznę i prawdę poniósł największą ofiarę.

14:00 Discovery Historia – Historia mody
W latach 60. w Warszawie królują czarne golfy, obcisłe spodnie rurki i jazzowe kluby. Na polskich plażach pojawiają się dziewczyny w bikini. Zmiany kulturowe i obyczajowe są duże. Jednak mocno dają się we znaki braki w zaopatrzeniu. Lukę wypełniają tzw. „ciuchy””, czyli bazar, na którym można kupić zachodnie używane ubrania oraz sklepy-komisy. Przedsiębiorczy rodacy dostarczają tam swetry, bluzki, spódniczki i inne części garderoby przesyłane przez krewnych z zagranicy.

15:00 Discovery Historia – Imperium Rzymskie
W trzecim stuleciu naszej ery Imperium Rzymskie zostało zmuszone do walki o przetrwanie. Rozległe tereny były wystawione na ciosy z zewnątrz. Rzym był położony zbyt daleko od granic imperium, które stale atakowali barbarzyńcy. Nadmiernie rozciągnięta armia nie była w stanie utrzymać linii obrony.

17:00 Viasat Explorer – Miasto zniszczenia
Przy wykorzystaniu nauki i wysokiej jakości technologii serial prezentuje pokaz wybuchowych zachowań planety Ziemia. Na przykładzie specjalnie skonstruowanego do tego celu miasta, obficie wyposażonego w odporne na wstrząsy kamery, widzowie zobaczą w najdrobniejszych szczegółach, zniszczenia dokonywane podczas katastrof takich jak: trzęsienia ziemi czy powodzie. Relacjom towarzyszyć będą historie naocznych świadków, którym udało się przetrwać. Dzięki temu lepiej można zrozumieć walkę ludzkości z atakami żywiołów.

19:45 TVP Kultura – Klasyczne albumy rocka
„Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” - to słowa wypowiedziane przez bohatera filmu. W dokumencie poświęconym drodze kapłańskiej Jerzego Popiełuszki, zakończonej męczeńską śmiercią, autor wykorzystał fragmenty kazań z archiwalnych nagrań (m.in. ze zbiorów TVP) oraz część prywatnych zapisków księdza, które czyta aktor, Krzysztof Pieczyński. Wyniesiony na ołtarze młody ksiądz za wolną ojczyznę i prawdę poniósł największą ofiarę.

20:20 TVP Kultura – Amadeusz
Dramat rozgrywa się pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antoniem Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii Józefa II. Długo oczekiwany przez Salierego sukces - zaszczytna funkcja nadwornego muzyka - zostaje przyćmiony. Na dworze cesarskim pojawia się intruz: młody, utalentowany i już słynny kompozytor, u którego cesarz zamawia nową operę. Oszalały z zazdrości Salieri planuje zniszczyć Mozarta.

22:50 TVP Historia – Historia faszyzmu
Mussolini zabiega o poparcie Włochów. W tym celu wykorzystuje wszelkie środki komunikacji społecznej. Gazety tracą swój charakter i stają się wszystkie identyczne. Wszelkie działania z zakresu kultury są ściśle kontrolowane. Reżim nie dysponuje własną, prawdziwą ideologią, dąży więc do spojenia narodu, upowszechniając kult jednostki, kult Duce. Lecz coraz mocniejsze więzy Mussoliniego z Hitlerem nie podobają się Włochom. Duce straci poparcie swoich współobywateli wraz z zaangażowaniem się w działania wojenne.

Niedziela, 20 października

7:00 Discovery Historia – Miasto gniewu i nadziei
Nowa Huta powstała jako sztandarowa inwestycja polskiego socjalizmu, w jej budowę zaangażowano ogromne środki finansowe i olbrzymi potencjał ludzki. Decyzja o powołaniu do życia giganta przemysłowego zapadła w pierwszych latach po wojnie. Plany zakładu wykonano w ZSRR, radziecki specjalista podjął decyzję o jego lokalizacji, chybioną z punktu widzenia ekonomii. Wybrał pole we wsi Mogilno koło Krakowa. By huta mogła funkcjonować, trzeba było dowozić rudę żelaza z ZSRR, węgiel z kopalni na Śląsku, a kadrę inżynierską z różnych zakątków Polski.

8:00 Discovery Historia – Kiedy pogoda zmieniła historię
Ekstremalny upał w lipcu 1995 roku w Chicago spowodował śmierć 739 osób. W następstwie tych tragicznych wydarzeń opracowano plan na wypadek ekstremalnych zjawisk pogodowych.

9:45 TVP Regionalna – 60 lat razem
Cykl reportaży, który w ciekawy i nowoczesny sposób przybliży widzom historię najsłynniejszego polskiego medium - Telewizji Polskiej. Szacowną jubilatkę chcemy przedstawić jako piękną, inteligentną dojrzałą kobietę. Wrażliwą przyjazną, dowcipną, intrygującą, pogodną i wysportowaną. Mimo wieku wciąż pełną energii. Otoczoną milionami wielbicieli, ale wciąż szukającą nowych wyzwań. Bo wszystko, co tworzyła w swoim życiu, tworzyła z pasją. Bohaterka z perspektywy 60 lat spogląda na przemiany, jakie zachodziły i zachodzą w telewizji.

10:45 TVP Historia – Dzieje kultury polskiej
W drugiej części opowieści o epoce Jagiellonów poznamy czasy Kazimierza Jagiellończyka.

12:15 Viasat History – W świecie islandzkich sag
Twórcy serialu przypomną widzom stare islandzkie opowieści przez pryzmat związanych z nimi, zachowanych pozostałości budowli i różnych artefaktów oraz opinii ekspertów. Do tej pory historyczne dowody na prawdziwość historii opowiedzianych w sagach trudno było uznać za wiarygodne.

13:35 TVP Regionalna – Nieznana Białoruś
Archimandryta Gabriel, prawosławny mnich z województwa podlaskiego, jest założycielem i jedynym mieszkańcem pustelni w uroczysku Kudak nad Narwią. Przez kilka pierwszych lat mieszkał on w barakowozie, bez prądu, bieżącej wody i dostępu do świata zewnętrznego. Dzięki pomocy prawosławnych mieszkańców okolicznych wsi na uroczysku stanęły: drewniana cerkiew, dom przeznaczony dla mnichów oraz zabudowania gospodarcze. Niezwykła osobowość archimandryty Gabriela przyciąga pielgrzymów. Mężczyzna udziela porad duchowych, leczy ziołami, hoduje pszczoły.

14:45 TVP Regionalna -  Red, hot, Chile – Polska
W Santiago de Chile w polskiej cukierni spotykają się stali bywalcy. Skrajnie różne osobowości łączy ojczyzna - Polska. Przy kawiarnianym stoliku toczy się ożywiona rozmowa. Stopniowo poznajemy przedziwne historie bohaterów. Każdy z nich ma inną osobowość, jednak zarówno romantyk, jak i pozytywista odnajdują swoje miejsce na obczyźnie, ponieważ mają w sobie pasję, a ta przynosi imponujące efekty. To opowieść o sile, jaką daje miłość: do życia, do Polski i do kobiety. Jeden z bohaterów powie: Po tym, co zobaczyłem w czasie wojny, często myślałem: czy istnieje Bóg? I kiedy mi dziewczyna powiedziała, że chociaż nic nie posiadam, to ona chce zostać moja żoną, bo będziemy pracować i pójdziemy razem do przodu, to zrozumiałem, że to jest właśnie Bóg.

15:50 Viasat History – Na szlaku Hannibala
Australijczycy, bracia Wood: Danny, Ben i Sam wyruszają rowerami przez liczący 35000 km szlak śladami Hannibala, kartagińskiego wodza który 2000 lat temu przemierzył tę trasę podczas swoich podbojów rzymskiego imperium. Wiodąc potężną, ponad stutysięczną armię wojowników, wspieranych przez słynne bojowe słonie, Hannibal przedostał się przez Alpy i Pireneje, w celu przeprowadzenia militarnej akcji, określanej jako jedna z najsłynniejszych wojen w historii.

17:00 Discovery Historia – Filmowa Warszawa
Warszawa pod rządami Władysława Gomułki. Widzowie zobaczą, jak stolica została przedstawiona w polskich filmach tamtych czasów, jak mieszkało się przy ul. Senatorskiej, który film Gomułka skrytykował oraz jak wyglądał Uniwersytet Warszawski w przededniu marca 1968 roku.

18:00 Discovery Science – Maszyny do zadań specjalnych
Antonow 225 to największy samolot świata. Pierwotnie miał służyć do transportu rosyjskiego wahadłowca, ale kłopoty ekonomiczne sprawiły, że projekt zarzucono. W Afryce Południowej maszyny górnicze pracują w gigantycznej kopalni rudy żelaza.

19:00 History – Starożytni kosmici
Czy analiza mistrzowskich obrazów, kunsztownych szkiców i prywatnych dzienników Leonarda da Vinci może ujawnić jego znajomość zaawansowanej techniki i istot pozaziemskich?

20:00 TVP Historia – Kampinowska epopeja
Puszcza Kampinoska to teren o wiekowych tradycjach powstańczych i obronnych, gdzie ludność miejscowa od pierwszych dni okupacji przystąpiła do działań konspiracyjnych i obronnych. Wspomnienia mieszkańców z czasów konspiracji o walce zbrojnej ludności cywilnej i pomocy niesionej Armii Polskiej.

21:00 Discovery Historia – Śledztwa IPN
W latach 80. Jarocin był największym festiwalem rockowym we wschodniej Europie. W 2004 r. IPN opublikował dokumenty na temat inwigilacji imprezy przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.

22:00 Discovery Historia – Prawdziwa historia Kuby Rozpruwacza
Tożsamość Kuby Rozpruwacza, który w drugiej połowie 1888 r. w okrutny sposób zabijał prostytutki, nie została ustalona. Przez lata policja, prasa i społeczeństwo wskazywali na kolejnych domniemanych zabójców, przedstawiali różne wersje zdarzeń, ale mordercy nie udało się schwytać. Dokument analizuje kilka teorii dotyczących tożsamości zabójcy na podstawie materiałów ujawnionych niedawno przez londyński New Scotland Yard. Eksperci szukają odpowiedzi na pytania związane z tym jednym z najsłynniejszych śledztw w historii.

23:00 Viasat Explorer – Kulisy czarnej taktyki
Terry Schappert, członek amerykańskich sił specjalnych, jest ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej, burzenia obiektów i niekonwencjonalnych taktyk militarnych. W serialu Terry zaprezentuje szczegółową analizę prowadzonych współcześnie akcji z gatunku czarnej taktyki, przyglądając się jak nowoczesna armia, policja i prywatni agenci a czasami także terroryści i kryminaliści prowadzą tego typu akcje, określane jako CQB (close quarter battle).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

  1. Marcin pisze:

    Jak zwykle nie uwzględniono, więc polecam BYŁO ... NIE MINĘŁO. KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII - sobota godz. 15.00 TVP INFO.

  2. Świetnie, cieszę się, że ktoś zebrał te wszystkie smakołyki. Moje dziecko się zdziwi, jak powiem, że zachęcam je do oglądania telewizji (co więcej, wgapiam się razem z nim:)). Jak widać, w zalewie bezwartościowych, pustokalorycznych programów, można wyłowić coś, co jest pożywną strawą dla dociekliwego ducha. Dzięki.

  3. Tanja pisze:

    Jestem mile zaskoczona kanałem TVP Historia. Jest co oglądać, a nie taka sieczka gdzie wszędzie indziej. Tak trzymać!

  4. Jacek pisze:

    Fajne i ciekawe są te programy. Idealne zarówno dla dzieci, jak i dla nas - dorosłych. Sam widziałem niestety tylko kilka i żałuję, że nie mogłem ich częściej i więcej oglądać. Mam nadzieję, że TVP Historia będzie utrzymywała swój wysoki poziom, bo póki co - jest naprawdę dobrze!

Zostaw własny komentarz