Polska flaga na Wembley przypomni o polskich lotnikach - obrońcach Londynu


Podczas dzisiejszego meczu Polska-Anglia na trybunach stadionu Wembley w Londynie zasiądzie nawet 20 tys. polskich kibiców, którzy w trakcie spotkania rozłożą biało-czerwoną flagę o powierzchni 400 m2.

600px-Roundel_of_Poland_(until_1993).svg

Szachownica lotnicza stosowana w lotnictwie polskim w latach 1921-1993

Na fladze umieszczona będzie szachownica, która jest symbolem Polskich Sił Powietrznych. W trakcie powietrznej bitwy o Anglię walczący w niej Dywizjon 303 złożony był z polskich żołnierzy.  Podczas boju o niebo nad Albionem lotnicy tego dywizjonu zaliczyli 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej ze wszystkich jednostek biorących udział w bitwie. Dlatego zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Dagmara Chmielewska z angielskiego stowarzyszenia zrzeszającego Polaków - Hurricane of Hearts. Jej celem było pokazanie, iż Polacy od lat współtworzą pozytywną historię Anglii.

Flaga zostanie rozłożona na początku spotkania, które rozpocznie się o 21.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. ostach pisze:

    Podpis pod obrazkiem jest zły. Na obrazku jest szachownica tradycyjnego wzoru obowiązująca od lat 20 do 1993. Teraz obowiązuje nowa z dużym czerwonym polem po prawej na górze. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia np. P-11c i nowe F-16.

Zostaw własny komentarz