Obchody 200. rocznicy śmierci księcia Poniatowskiego


W 200. rocznicę bohaterskiej śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem Prezydent RP Bronisław Komorowski uczci pamięć tego wielkiego polskiego wodza i żołnierza.

Józef Poniatowski

Józef Poniatowski

W sobotę, 19 października obchody rocznicowe rozpoczną się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie o godz. 10.00 Bronisław Komorowski otworzy wystawę „Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem”. Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci naczelnego wodza armii Księstwa Warszawskiego.

Książę Józef Poniatowski w polskiej tradycji patriotycznej i historycznej jest symbolem honoru, męstwa, odwagi i fantazji w działaniu, a jednocześnie poczucia odpowiedzialności za państwo oraz naród. Przewodnim motywem wystawy jest cykl ikonografii ukazujący dramatyczny moment bitwy pod Lipskiem – śmierć księcia Poniatowskiego w nurtach Elstery. Dominantę ekspozycji stanowi monumentalny obraz Artura Nikutowskiego „Ostatnie godziny bitwy pod Lipskiem”, użyczony przez berlińskie Muzeum Historii Niemiec.

O godz. 11.00 Prezydent Bronisław Komorowski złoży wieniec przy pomniku księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. W uroczystości wezmą też udział uczniowie i poczty sztandarowe szkół noszących imię księcia. Zapraszamy mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających stolicę do uczestniczenia w tej uroczystości.

W piątek 18 października od zmierzchu na fasadzie Pałacu będzie można oglądać okolicznościową iluminację, upamiętniającą 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. Iluminacja będzie wyświetlana do godzin porannych 21 października.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz