W Budapeszcie odsłonięto pomnik Jadwigi i Władysława Jagiełły


Dziś w Budapeszcie został odsłonięty pomnik Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły. Monument powstał z inicjatywy i na koszt Litwy. Pomnik symbolizuje wspólną historię Litwy, Polski i Węgier.

Zamek Królewski w Budapeszcie widziany z powietrza / fot. Civertan

Zamek Królewski w Budapeszcie widziany z powietrza / fot. Civertan, CC-BY-SA-3.0

Pomnik stanął w eksponowanym miejscu na budapesztańskim Wzgórzu Zamkowym koło Bramy Wiedeńskiej.

Odsłonięcie monumentu zbiega się ze spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, która jest forum współpracy państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Do organizacji należą: Albania, Austria, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Białoruś, Chorwacja, Polska, Macedonia, Węgry, Mołdawia, Czarnogóra, Włochy, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Ukraina.

W uroczystości mimo zapowiedzi udziału nie wzięli kardynał Stanisław Dziwisz i szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ministra zastąpiła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, która odpowiada za politykę europejską.

Jadwiga Andegaweńska była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Od 1384 r. król Polski. Dwa lata później wyszła za mąż za Wielkiego Księcia Litewskiego Jagiełłę, który uprzednio przyjął chrzest. Tym samym rozpoczęła się chrystianizacja Litwy.

Pomnik:

ifvyxn30854

fot. urm.lt

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Gorol pisze:

    Widziałem jak będzie wyglądał i mówiąc lekko, jest średnio...

  2. MateoMi pisze:

    Sumerowie?

  3. Leszek pisze:

    Tak przedstawieni Jadwiga i Jagiełło bardziej przypominają egipskich władców.Ciekawostką historyczną jest fakt, że Litwini swą tożsamość narodową budowali w oparciu o negację zawartych z polską unii. W 1930 roku w Koszedarach odbył się „sąd ludowy” nad Jagiełłą uznając go za zdrajcę i żądając wykreślenia go z kart historii Litwy.Ten pomnik jest przykładem totalnej schizofrenii dzisiejszych Litwinów, którzy w swym państwowym herbie umieszczają na tarczy rycerza herb osobisty Jagiełły

Zostaw własny komentarz