W Olkuszu powstanie podziemne muzeum. Powtórzy sukces Krakowa? [zdjęcia]


W piwnicach dawnego olkuskiego ratusza powstanie podziemne muzeum. Ekspozycja naszpikowana nowoczesnymi technologiami będzie pokazywać historię podobnie jak podziemia Rynku Głównego w Krakowie.

Prace przy rynku w Olkuszu rozpoczęły się w 2010 r. Szybko okazało się pod płytą starówki kryje się wiele skarbów. Jednymi z nich okazały się obejmujące 14 na 21 m relikty ratusza i wieży ratuszowej z XIV w. W 1787 r. gościł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednak niespełna 50 lat od tej wizyty - w 1825 r. - zdecydowano o jego rozbiórce. Podziemna część ratusza składa się z czterech pomieszczeń. Mieściły się tam m.in. kancelaria, policja i areszt. Odnaleziono także sporo monet, rur wodociągowych, pozostałości po miejskiej wadze oraz kule armatnie.

Inwestorem jest Gmina Olkusz, która szacuje koszt podziemnego muzeum na ok. 8 mln zł. Jednak miasto liczy, iż pozyska na ten cel 85% środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Planowy koniec robót wyznaczono na 2016 r.

Zdjęcia:

PodziemawOlkuszu 02

fot. UMiG Olkusz

PodziemawOlkuszu 03

fot. UMiG Olkusz

PodziemawOlkuszu 04

fot. UMiG Olkusz

PodziemawOlkuszu

fot. UMiG Olkusz

Prezentacja multimedialna:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    WOW! Dobrze, że nie zasypali i odpuścili sobie. Ciekawe czy na planach się skończy?

Zostaw własny komentarz