Historia informatyki - najważniejsze nazwiska


Historia informatyki - najważniejsze nazwiska, które wpłynęły na tę dziedzinę wiedzy. Naukowcy, informatycy i wizjonerzy.

Gottfried Wilhelm Leibniz (ur. 1646, zm. 1716) - uważany za prekursora informatyki, wynalazca rachunku różniczkowego i całkowego. Interesował się konstrukcją maszyn, w tym również zegarów. Do najbardziej znanych osiągnięć Leibniza należało skonstruowanie w 1694 jednej z pierwszych maszyn liczących. Wykorzystywała ona zero-jedynkową metodę zapisu liczb. Jest on również twórca klasycznych katalogów numerycznych, do dziś używanych w niektórych bibliotekach. Katalogi te są pierwowzorem współczesnych baz danych.

Gottfried Wilhelm Leibniz

Gottfried Wilhelm Leibniz

Charles Wheatstone (ur. 1802, zm. 1875) - angielski wynalazca, który w 1857 roku stworzył system odczytujący i zapisujący informacje na taśmie perforowanej. Tego rodzaju zapisu używały pierwsze komputery. Zmodyfikowana wersja tego rodzaju nośnika używana była między innymi przez Otwartą Jednostkę Centralną ODRA.
Graham Bell (ur. 1847, zm. 1922) szkocki wynalazca, którego najbardziej znanym patentem jest zarejestrowany w 1976 roku telefon.

George Stibitz (ur. 1904, zm. 1995) amerykański matematyk i fizyk, który najpierw w 1937 roku skonstruował binarny sumator elektromechaniczny (rodzaj kalkulatora), a następnie rozwinął serię tworzonych przez siebie maszyn elektromechanicznych, które zainteresowały National Defense Research Committee. Skonstruowane dla nich kalkulatory programowalne, wykorzystujące perforowaną taśmę papierową już w lata 40. służyły wojsku. Stibitz zaprojektował również pierwszy komputer osobisty, jednak nie wkroczył w fazę realizacji tego projektu.

William Hewlett (ur. 1913, zm. 2001) - amerykański wynalazca, absolwent MIT. W 1939 roku wraz z Davidem Packardem (ur. 1912, zm. 1996) założył firmę Hewlett-Packard Company. W 1968 roku firma ta wypuściła na rynek pierwszy komputer osobisty, model Hewlett-Packard 9100A. Do dziś firma ta pozostaje jednym z wiodących producentów sprzętu komputerowego.

John Von Neumann (ur. 1903, zm. 1957) - wybitny matematyk, urodzony na Węgrzech, od 1930 roku mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Jest twórcą „teorii gier„, którą opracował w 1944 roku we współpracy z Oskarem Morgensternem. Teoria gier opisuje na podstawie badania gier hazardowych w jaki sposób powstają konflikty i jak optymalne je rozwiązywać. Znalazło to zastosowanie przy pracach nad sztuczną inteligencją. W 1945 roku opublikował raport ”First Draft of a Report on the EDVAC”, stanowiący pierwsze omówienie koncepcji programowania pamięci.

John von Neumann

John von Neumann

John W. Mauchly (ur. 1907, zm. 1980) - amerykański fizyk, który wspólnie z Johnem P. Eckertem (ur. 1919, zm. 1995) skonstruował w latach 1943-1945 komputer, używany na Uniwersytecie Pensylwanii. W 1951 roku ten sam zespół zbudował komputer UNIVAC I, uważany za pierwszą maszynę komercyjną tego typu. Wykorzystywano go w U.S.Census Bureau, amerykańskim biurze statystycznym.

Marvin Lee Minsky (ur. 1927) - amerykański kognitywista, zajmujący się zagadnieniem sztucznej inteligencji. W 1959 roku razem z Johnem McCarthy’m (ur. 1927, zm. 2011) założył Artificial Intelligence Lab (Laboratorium Sztucznej Inteligencji ) ma MIT. Sam termin ‚sztuczna inteligencja’ pochodzi z prac badawczych McCarthy’ego.

Marvin Minsky

Marvin Minsky

Fernando Corbató (ur. 1926) - amerykański informatyk, pracujący na MIT. W 1961 roku stworzył architekturę umożliwiającą podział czasu pracy procesora. W praktyce oznaczało to możliwość wykorzystywania mocy obliczeniowej przez kilku użytkowników jednocześnie. Było to przełomowym krokiem na drodze do powstanie wielozadaniowych systemów operacyjnych.

Douglas Engelbart (ur. 1925, zm. 2013) - amerykański wynalazca, znany przede wszystkim z opracowanego w 1963 roku modelu myszy komputerowej. Wynalazek powstał w Stanford Research Institute, ale musiał czekać aż 20 lat na to, by stać się standardowym wyposażeniem komputera. Engelbart był również jednym ze współtwórców hipertekstu, na którym oparto podstawowy język projektowania stron internetowych, HTML.

John Kemeny (ur. 1926, zm. 1992) - urodzony na Węgrzech amerykański naukowiec, który w 1964 roku wraz z Thomasem Kurtzem (ur. 1928) stworzył język programowania BASIC. Język ten szybko zrobił karierę, ze względu na łatwą do opanowania konstrukcję, która zapewniła mu ogromną popularność wśród amatorów i półamatorów programowania. Kolejne wersje BASICA szybko stały się podstawowym językiem programowania w komputerach PC.

Ole-Johan Dahl (ur. 1931, zm. 2002) - norweski informatyk, który w 1967 roku wraz z Kristenem Nygaardem (ur. 1926, zm. 2002) z Norwegian Computing Centre stworzył pierwszy język programowania obiektowego, SIMULA. Na podstawie tego języka powstał język C oraz jego najpopularniejsza wersja, C++.

Dennis Ritchie (ur. 1941, zm. 2011) – amerykański informatyk, który w 1972 roku stworzył język programowania C. Nieco wcześniej, w latach 1969-1970, wraz z Kenem Thompsonem (ur. 1943), twórcą jeżyka programowania B, opracował system operacyjny UNIX, który po latach stał się bazą dla słynnego LINUXA.

Niklaus Wirth (ur. 1934) - szwajcarski informatyk, twórca kilku języków programowania, z których najbardziej znany, stworzony w latach 1970-71 PASCAL, stał się jednym z najpopularniejszych uniwersalnych języków programowania wysokiego poziomu. Szczytowa faza rozwoju kolejnych kompilacji, takich jak Turbo Pascal, przypadła na koniec XX wieku, z czasem na większości pól eksploatacji Pascala wyparł język C++.

Niklaus Wirth

Niklaus Wirth

Philipa Estridge (ur. 1937, zm. 1985) - amerykański inżynier, odpowiedzialny za stworzenie w 1983 roku pierwszego komputera IBM Personal Computer (PC). Jeden z głównych twórców potęgi tej firmy.

Bill Gates (ur. 1955) - amerykański informatyk, jeden z twórców i wieloletni prezes firmy Microsoft, założonej w 1875 roku, wraz z Paulem Allenem (ur. 1953). Ich przedsiębiorstwo jest najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS i kolejnych wersji systemu Microsoft Windows. W powszechnym użytkowaniu jest również pakiet biurowy Microsoft Office oraz przeglądarka internetowa Internet Explorer. Do produktów Microsoftu należy również popularna konsola do gier video XBOX.

Bill Gates / fot. World Economic Forum, CC-BY-SA-3.0

Bill Gates / fot. World Economic Forum, CC-BY-SA-3.0

Steve Jobs (ur. 1955, zm. 2011) - amerykański informatyk i biznesmen, w 1976 roku stworzył - wraz z Steve’m Wozniakiem (ur. 1950) i Ronaldem Waynem (ur.1934) - firmę Apple Computer (obecnie Apple Inc.), znaną m.in. z produkcji komputerów MacIntosh oraz urządzeń elektronicznych takich jak iPod, iPad czy iPhone.

Linus Torvalds (ur. 1969) - fiński programista, który stworzył w 1991 roku system operacyjny LINUX. Oparta na systemie UNIX nowa platforma została opublikowana jako produkt bezpłatny, mogący służyć kolejnym programistom jako poligon doświadczalny do testowania własnych pomysłów i usprawnień. Dało to początek ruchowi Otwartego Oprogramowania (Open Source Movement), propagującemu darmowy dostęp do tworzonych przez międzynarodową społeczność informatyczną programów.

Linus Torvalds / fot. linuxmag.com, CC-BY-SA-3.0

Linus Torvalds / fot. linuxmag.com, CC-BY-SA-3.0

Opracowanie:
Radosław Łuczak
http://www.korepetycje24.com/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

13 komentarzy

 1. Sylwia Szyc pisze:

  W tym zestawieniu brakuje mi jeszcze kogoś - Jacka Karpińskiego

 2. Piotrek pisze:

  Podobnie jak zabrakło ludzi związanych z Enigmą - dokładniej autorów Bomby Zygalski oraz kogoś kto połączył je w setki w i sprawił, że ta cała maszyna pracowała - Alana Turinga...

 3. Franek pisze:

  „Linus Torvalds (ur. 1969) - fiński programista, który stworzył w 1991 roku system operacyjny LINUX. Oparta na systemie UNIX”

  Linux nie jest systemem operacyjnym, Linux to jądro systemu. Więc Linus nie stworzył systemu operacyjnego, a „jedynie” jego jądro. Systemem jest dopiero np. jakaś dystrybucja GNU oparta o jądro Linux. Idziemy dalej, Linux nie jest oparty na systemie UNIX, jest z nim tylko zgodny, jest UNIX-like

  Proszę doczytać i poprawić wpis 🙂

 4. Piotr pisze:

  Microsoft raczej nie został założony w roku 1875 jak sugeruje autor...

 5. Zuo pisze:

  Historia Informatyki bez Turinga i Shannona? Dobre sobie.

 6. bart pisze:

  A ja bym się tak nie czepiał, wielu nazwisk brakuje, można wymieniać długo i cofać się nawet do Nyquista, Shannona, Fouriera, czy Cauchy’ego, ale to chyba nie o to chodzi? Artykuł mi się osobiście bardzo podoba, choć można byłoby poprawić drobne błędy (bardziej wynikłe z kultury masowej, niż złej woli), a może pomyśleć o drugiej części z kolejnymi nazwiskami...? 🙂

 7. Yaroo pisze:

  Niestety ale ilość błędów merytorycznych i pominiętych istotnych informacji dyskwalifikuje ten artykuł. Dla zainteresowanych polecam :
  http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/hist/001_komp/index.html

 8. Mariusz pisze:

  Ciekawy artykuł ale zawiera nie które błędne informację

 9. Pepele pisze:

  Zabrakło tutaj wzmianki o maszynie analitycznej Charlesa Babbage’a

 10. :) pisze:

  pozdrawiam z lekcji

 11. kek pisze:

  Zestaw bez Edsgera Dijkstry i Alana Turinga. No ja pozdrawiam...

Zostaw własny komentarz