Polskie muzeum w Rapperswilu zostanie zlikwidowane? Szwajcarzy znowu próbują


Polskie muzeum w Rapperswilu po raz kolejny jest zagrożone likwidacją. Władze placówki proszą o poparcie apelu w jej obronie przed zakusami szwajcarskich samorządowców, którzy od lat próbują przejąć siedzibę instytucji mieszącą się w zamku.

Muzeum Polskie w Rapperswilu/ fot. Javier Carro, CC-BY-SA-3.0

Muzeum Polskie w Rapperswilu/ fot. Javier Carro, CC-BY-SA-3.0

„Wydaje się, że sprawa obecności Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu jest przesądzona. Żałujemy bardzo, że wbrew ciągle powtarzanym przez władze miasta i gminy Rapperswil zapewnieniom o pozostawieniu Muzeum na zamku, włodarze miasta w ciągu kilku miesięcy nagle zmienili swoje zdanie.” - napisano w oświadczeniu.

Dyrekcja zamiar likwidacji Muzeum tłumaczy „pokorą władz miasta i gminy wobec ambicji lokalnego oligarchy”. W oświadczeniu podano, iż przeciwnicy muzeum posługują się wobec niego niegodnymi i nieuczciwymi metodami. Jedną z nich było umieszczenie pod petycją wzywającą do likwidacji muzeum podpisów osób, które następnie publicznie przyznały, iż go nigdy nie poparły.

Były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski 30 października 2013 r. skierował do szefa polskiej dyplomacji zapytanie poselskie:

„Istnienie Muzeum Polskiego w Rapperswilu będącego jedną z najcenniejszych instytucji dziedzictwa polskiego w Europie jest zagrożone wskutek przyjęcia przez władze miasta nowej koncepcji zagospodarowania obiektu. Władze Muzeum alarmowały o tym opinię publiczną. Władze publiczne, a przede wszystkim Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego niejednokrotnie wspierał działalność tej placówki. W chwili obecnej nic nie może zastąpić oficjalnych działań dyplomatycznych. Dlatego zwracam się z pytaniem czy i jakie działania podejmował Minister Spraw Zagranicznych w sprawie zachowania siedziby Muzeum Polskiego w Rapperswilu.”

Odpowiedź nie została jeszcze udzielona. Jednak władze instytucji zachęcają by podpisać petycję w obronie muzeum lub wysłać maila z protestem do samorządu lokalnego w Rapperswil.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało założone w 1870 r. z inicjatywy Agatona Gillera przez Władysława Broël-Platera. Mieści się w zamku rycerskim z końca XIII w. zbudowanym nad Jeziorem Zuryskim. Jego twórcy pomagali powstańcom styczniowym oraz konsekwentnie budowali ośrodek polskiej historii i kultury w Szwajcarii. Przez lata państwo polskie wydało znaczne sumy na utrzymanie i remonty zamku.

W muzeum prezentowana jest wiele kolekcji związanych z polską kulturą, sztuką i historią. Znajdują się w nim obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej. Bogata są kolekcje medalierstwa, kartografii i rzeźby. Całość uzupełniają przeróżne pamiątki historyczne oraz zbiór tabakier.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Gorol pisze:

    To własność gminy tak? To może trzeba to wykupić, albo zbudować jakiś nowoczesny gmach na tę kolekcję?

  2. Pixer pisze:

    Ehh... są ważniejsze sprawy jak np. posłowie na Mazowieckiej czy Kerry z bagietką...

Zostaw własny komentarz