V Koncert Niepodległości


11 listopada 2013 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Jubileuszowy,V Koncert Niepodległości, który po raz kolejny objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 2013 roku projekt jako Koncert Niepodległości Trzeciego Maja odbywa się również na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja.

logo-Koncert-Niepodleglosci-RGB-800x6002Koncert Niepodległości skutecznie przełamał stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej. Jest to projekt, który wypełnia po brzegi duże sale koncertowe, a bilety kończą się praktycznie w dniu rozpoczęcia dystrybucji. Integruje on we wspólnych doznaniach, zarówno miłośników historii, jak i melomanów, weteranów i młodzież, osoby o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, a nawet cudzoziemców, nie znających języka polskiego.

Łącznie w ciągu 5 lat istnienia, w projekcie wystąpiło ponad 90-ciu artystów, którzy wspólnie wykonali 55 współczesnych aranżacji i nowych kompozycji przygotowywanych specjalnie na kolejne edycje Koncertu Niepodległości. Wiele z nich zostało zagranych tylko ten jeden raz. Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski„ Górski (producent, scenarzysta). Koncert Niepodległości ma charakter projektu sesyjnego, w którym udział biorą udział doskonali muzycy – zarówno frontmani, jak i sidemani. Zdarzają się także wykonawcy zupełnie niezwykli, jak zaproszeni do wykonania skomponowanego specjalnie na Koncert Niepodległości utworu „Res Publica Serenissima„ – Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Imam polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Do projektu zapraszani są także muzycy zagraniczni: z Armenii, Ukrainy czy Kanady. Dwukrotnie w Koncercie Niepodległości wystąpiły dzieci, które na zbliżającym się koncercie wspólnie z profesjonalistami ponownie wykonają poruszający utwór ”Orlatko”.

Jubileuszowy Koncertu Niepodległości ma charakter przeglądu najlepszych, zdaniem organizatorów, utworów z 5-lat istnienia Koncertu. Tematem narracji będą losy zapomnianych lub zupełnie nieznanych bohaterów narodowych. Przykładem takim będzie opowieść o powstańcach styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, po których ocalały jedynie akty zgony w wiejskim kościele, których fotokopie zostały odkryte w archiwum Mormonów w Salt Lake City przez organizatorów Koncertu Niepodległości.

W jubileuszowym programie V Koncertu Niepodległości usłyszymy utwory monumentalne i znane, takie jak „Rota„ (1908), „Warszawianka„ (1831 r.) czy „Mury„ Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak „Polonez Trzeciego Maja” (1791 r.) czy „Orlątko” (1918). W jego repertuarze znalazły się także pieśni „Gaude Mater Polonia” (1253 r.) i „Kozak” Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku „Zakuwała Zozułeńka„. Wysłuchamy także mało dziś znanej pieśni „Modlitwa Obozowa” (1939 r.) zaskakująco przenikającej w rapowany powstańczy wiersz „Czerwona zaraza”. Przypomnimy również tak ważne dla Polaków piosenki legionowe „My Pierwsza Brygada” (1917 r.) oraz „Białe róże” (1914) i „Piechota” (1917). Całość dopełnią dwa utwory Jacka Kaczmarskiego „Walka Jakuba z Aniołem” (1979 r.) oraz „Zbroja” (1982). Tradycyjnie osobną część repertuaru będą stanowiły skomponowane specjalnie na Koncert Niepodległości przepiękne utwory instrumentalne. W tym roku będą to „Londyn” (kompozycja O.Turkiewicz), „Tęsknota” (kompozycja M.Riege) i „Jaśmin” (kompozycja K.Kowalewski). W tegorocznym koncercie wystąpi blisko 40 artystów, m.in. Ola Turkiewicz – główny wokal żeński, wokalista Grzegorz Wilk, wokalista rapujący Jan Bogdaniuk oraz 12-letni wokalista Stanisław Belica, który wraz z chórem III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej wykona utwór „Orlatko”. Ponadto wystąpią: polsko-ukraiński Zespół ”Dziczka”, pełna sekcja rytmiczna, rozbudowana sekcja smyczkowa i wielu wybitnych instrumentalistów, głównie jazzowych. Koncert poprowadzi aktor Teatru Narodowego i król polskiego dubbingu (znany także z dubbingowania gier komputerowych) Jacek Mikołajczak, którego głos rozpoznawalny jest dla wszystkich pokoleń Polaków. Autorem scenariusza jest Jacek ”Wiejski” Górski, organizator i współtwórca koncertu.

Misją i celem Koncertu Niepodległości jest prezentowanie hymnów, utworów patriotycznych, oraz piosenek żołnierskich. Piękne linie melodyczne tych utworów pozwalają na stworzenie niezwykłych aranżacji, atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy. Idealnymi do tego środkami wyrazu stają się klimaty jazzowo-etniczno-klasyczne a także rock i muzyka elektroniczna. Dzięki temu nowatorskiemu i odważnemu podejściu do aranżacji, zachowana została oryginalna linia melodyczna. Wzbogaca ją współczesna harmonia, która wydobywa i podkreśla zapomniane piękno dawnych utworów. W trakcie realizacji kolejnych edycji Koncertu Niepodległości wykorzystywane są utwory zarówno znane jak i te zupełnie zapomniane.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz