II Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Źródłoznawcza


II Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Źródłoznawcza odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2014 r. w Zielonej Górze. Panele tematyczne obejmują wszystkie okresy historyczne.

II Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Źródłoznawcza„Źródłem historycznym jest wszystko, skąd możemy czerpać informacje o przeszłości. (…) Chodzi rzeczywiście o «wszystko» (…) „, jednocześnie ”Źródła historyczne nie mogą «odbijać» przeszłości. (…) Można jedynie badać źródła historyczne i wydobywać z nich informacje o tej, minionej już, przeszłości a następnie opierając się na tych informacjach, przy wykorzystaniu wiedzy pozaźródłowej (…) i przy odwołaniu się do profesjonalnych zasad pracy historycznej, konstruować historyczną narrację.” [J. Topolski, Wprowadzenie do historii, Poznań 1998, s. 35].

„Źródłoznawstwo jest integralną częścią historii, (…) jako przedmiot badań źródłoznawczych wskazuje się dwa cele: a) Uzyskanie wiadomości koniecznych dla przeprowadzenia poprawnej i wyczerpującej krytyki źródła (…). b) Klasyfikacja spuścizny źródłowej określonego regionu geograficzno-historycznego powstałej w pewnym okresie historycznym, wraz z ustaleniem jej wpływu na dalszy rozwój procesu historycznego.” [J. Szymański, Nauki pomocnicze historii, Warszawa 2008, s. 14-15].

Organizatorzy traktują powyższe cytaty, jako punkt wyjścia do wspólnej dyskusji nad źródłoznawstwem i źródłem, jako takim.

Całość obrad zostanie podzielona na panele odpowiadające poszczególnym epokom:

 • starożytność;
 • średniowiecze;
 • wczesna epoka nowożytna (XVI-XVIII w.);
 • wiek XIX (do 1918 r.);
 • 1918-1945;
 • dzieje powojenne.

Miejsce: Zielona Góra
Organizator: Studenckie Koło Epigraficzne, Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Termin: 10-11 kwietnia 2014 r.
Zgłoszenia: 31 stycznia 2014 r.
Opłata: 150 zł
Strona www: osdkz.blogspot.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. krzysiek pisze:

  Opłata konferencyjna obliczona na studencką kieszeń, zwłaszcza że uczelnie nie chcą refundować takich wycieczek

  • dokładnie pisze:

   Dokładnie! 150zł za 2 dni + dojazd itd. Nic tylko wygrać w totka i jechać. Ja rozumiem takie ceny na „normalnych” konferencjach, ale na studenckich?

Zostaw własny komentarz