Obraz Jacka Malczewskiego bije długoletni rekord polskich aukcji


Obraz Jacka Malczewskiego „Polski Hektor” z 1913 r. na aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art został sprzedany za rekordowe 2,99 mln zł. Dotychczasowy rekord wynosił 2,13 mln zł, za które wylicytowano w 2000 r. słynnego „Rozbitka” Henryka Siemiradzkiego.

Polski_HektorObraz jest autoportretem artysty, który przedstawił w nim siebie jako dumnego i walecznego Hektora. Malczewski trzyma w ręku wielbłąda, który w ikonografii jest symbolem tajemniczości i zarazem nagrodą. Jest to prawdopodobnie nawiązanie do zjazdu gnieźnieńskiego, w trakcie którego Bolesław Chrobry podarował wielbłąda cesarzowi Ottonowi III. Z kolei po bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło podarował wielbłąda czeskim rycerzom przybyłym z posiłkami dla wojsk polskich.

Przedstawiona obok Hektora Muza artysty zdejmuje z Hektora szynel odsłaniając zbroję rycerską. Szynel jest symbolem uciemiężenia Polski i Polaków, a zdejmowanie go oznacza nadzieję na zbliżający się koniec niewoli. Na drugim planie przedstawiona Polonia prowadzi Pegaza, który jest symbolem zbliżającej się niepodległości Polski, nadchodzącej z daleka. Postać Hektora stoi na tle kapliczki - symbolu świętości, chrześcijaństwa, które to wartości kultywuje malarz. Symbole są tym istotniejsze jeśli spojrzeć na datę powstania dzieła.

Jacek Malczewski to jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. W swoich dziełach czerpał z historii polskiej sztuki oraz głębokiej patriotycznej świadomości, dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi.

Źródło: polswissart.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ars napisał(a):

    Przepiekna alegoria! Obraz zostanie w Polsce?

Zostaw własny komentarz